An object-oriented framework for functional mock-up interface co-simulation
İşlevsel maket arayüzü için nesne yönelimli eş-benzetim çatısı
  1. Tez No: 442046
  2. Yazar: MEMDUHA ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİT SEYFULLAH OĞUZTÜZÜN, DR. UMUT DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Alt sistemlerin veya sistem bileşenlerinin entegrasyonu, sistem geliştirme süreçlerinin ilk aşamalarında dahi oldukça önem taşır. Farklı üreticilerin sağladığı çeşitli modelleme araçlarının kullanımından kaynaklanan model arayüzlerindeki çeşitlilik, alt sistem modellerinin sıkı bağımlılığa sahip entegrasyonunu karmaşıklaştırır. İşlevsel Maket Arayüzü (İMA) dinamik sistem modelleri için geliştirme aracından bağımsız bir arayüz tanımlama amacıyla oluşturulmuş bir standarttır. Pratikte, geliştiriciler, İşlevsel Maket Birimi (İMB) adı verilen, İMA standardına uyan modellerin oluşturulması için bir kılavuza ihtiyaç duymaktadırlar. Bu tez, MOKA adı verilen ve İMB'lerin geliştirilmesi, entegrasyonu ve eş-benzetimi için ortam sağlayan nesne yönelimli bir yazılım çatısını sunmaktadır. MOKA yazılım çatısının tasarımı, İMA Eş-benzetim 2.0 versiyonunu standarda bağlı kalarak bir dizi C++ arayüzüne sahip sınıflar kümesine aktarır. MOKA aynı zamanda diğer modelleme araçları ile geliştirilmiş olan İMB'lerin de entegrasyonuna olanak sağlar. Bu tezde MOKA yazılım çatısının gerçekçi bir örnek senaryo üzerinde gösterimi de sunulmuştur
Özet (Çeviri)
Integration of subsystem or component models in a simulation environment is a crucial task in system development. Variation in model interfaces due to the use of a variety of modeling tools from different vendors complicates this task. Functional Mockup Interface (FMI) is a standard that lays out a tool-independent interface for dynamic system models. In practice, the developers of FMI-compliant models, known as Functional Mockup Units (FMUs), need guidance. In this thesis, an object-oriented framework for FMU development, integration and co-simulation, named MOKA, is introduced. MOKA Framework design maps the FMI 2.0 co-simulation specification faithfully to a set of class interfaces in C++. MOKA supports integration of FMUs developed using other tools as well. This thesis demonstrates the use of MOKA on a realistic case study.