Geology and age of mineralization around Naldöken village (Ayvacık-Çanakkale) in Biga peninsula
Biga yarımadası, Naldöken köyü (Ayvacık-Çanakkale) civarındaki cevherleşmenin jeolojisi ve yaşlandırılması
  1. Tez No: 442045
  2. Yazar: GÖKHAN OKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Kestanbol Plütonu (Biga Yarımadası) KB Türkiye ve onun volkanik birlikleri Naldöken köyü, Ayvacık-Çanakkale cevresinde magmatik ve hidrotermal mineralizasyonlar içermektedir. Çeşitli kaya toplulukları ve bunların zaman ve mekan ilişkileri, alterasyon ve cevherleşme özelliklerini tanımlamak için çalışılmıştır. Bu çalışma aracılığıyla, Naldöken cevherleşmesi proksimalde potasik alterasyonu ve distalde kil şapka ile kalsedonik kuvars damarları ve silica çimentolu breş baskın cevherleşme, kuvars monzodiyorit'in (20.1 My) yerleşimine dayandırılmıştır. Kuvars damarları ve breş oluşumu için önerilen model KKD-GGB yönelimli sağ atımlı, eş zamanlı faylanmanın yarattığı transtensiyonel sitres koşuluyla ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, jeokronolojik ve jeokimyasal incelemelerle sokulan kaya kütleleri ve eş zamanlı alterasyon birlikleri açıklamıştır ki Naldöken cevherleşmesi erken Miyosen'deki (22-19 My) volkanik yay ortamında oluştuğu sonuçlandırılmıştır. Çalışmalarda Naldöken cevherleşmesinin tipik bir düşük-sülfidasyon cevherleşmesiyle birlikte porfiri tipte bir kök ile tanımlamıştır.
Özet (Çeviri)
Kestanbol pluton (Biga Peninsula) NW Turkey and its volcanic assemblages hosts magmatic and hydrothermal mineralization around Naldöken village, Ayvacık-Çanakkale. Various rocks assemblages and their spatial with temporal relations was studied to identify their alteration-mineralization characteristics of the study area. By means of this study, Naldöken mineralization is attributed to emplacement of quartz monzodiorite (20.1 Ma), creating potassic alterations on proximal and lithocap with chalcedonic quartz veins and silica cemented breccia dominated mineralization on distal zones. Proposed model for formation of quartz veins and breccia is attributed to NNE-SSW trending dextral coeval faulting creating transtensional stress conditions. Moreover, geochronological and geochemical investigations resulted the emplaced rock bodies and coeval alteration assemblages proved that Naldöken mineralization was occurred during early Miocene (22-19 Ma) in volcanic-arc settings. Investigations also identified the Naldöken mineralization is a typical low-sulfidation mineralization with a porphyry type of root.