An assessment of energy efficient and climate sensitive urban design principles: Design proposals for residential city blocks in temperate arid and hot humid regions
Enerji verimli ve iklime duyarlı tasarım ilkelerinin değerlendirilmesi: ılıman kuru ve sıcak nemli iklim bölgelerindeki konut adaları için tasarım seçenekleri
  1. Tez No: 442065
  2. Yazar: DAMLA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BALABAN, PROF. DR. MEHMET ADNAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Kentleşme ve sanayileşme süreçleri sonucunda ortaya çıkan çevresel sorunlar, doğal çevrenin ekolojik dengesinde geri dönüşümü zor hasarlar meydana getirmiştir. Dünya nüfusunun yarısının kentlerde yaşadığı 21. yüzyılda, kentleşme ve çevresel sorunlar arasındaki ilişki daha çok dikkat çekmeye başlamış ve kentsel gelişimin doğal çevre üzerindeki olumsuz etkilerine yönelik tedbir ve çözüm arayışı artmıştır. Son zamanlarda modern toplumların karşılaştığı büyük sorunlar arasında yer alan küresel ısınma ve iklim değişikliği, kentsel gelişim ve çevresel sorunlar arasındaki ilişkiyi de güçlendirmiştir. Kentsel yapılarda enerji verimliliği, enerji temini konusunda yabancı kaynaklara bağımlı olan Türkiye için oldukça önemli bir konudur. Bu bağlamda, Türkiyedeki şehirlerin geleceğe hazırlanması amacıyla enerji etkin ve iklime duyarlı kentsel tasarım uygulamalarının geliştirilmesi ve yaygın bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Bu çalışma kapsamında enerji etkin ve iklime duyarlı kentsel tasarım ilkeleri (veya parametreleri) şehir içinde yer alan adaların daha çevre dostu bir şekilde yeniden tasarlanmasına yatkınlıklarının ve sağladıkları faydaların anlaşılması amacıyla derlenmiş ve değerlendirilmiştir. Tasarım ilkelerinin uygulanacağı örnek çalışma alanı olarak Ankarada şehir içinde yüksek apartmanlardan oluşan iki ada seçilmiştir. Ilıman kurak ve sıcak nemli iklim bölgelerine yönelik çeşitli kentsel tasarım önerileri geliştirilmiş ve her bir önerinin faydaları, kısıtları ve eksiklikleri değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında ayrıca, Türkiyede yerleşimlerin bulunduğu kentsel alanların yeniden tasarlanması hususunda çıkarılan dersler aracılığıyla kentsel planlama ve tasarımla ilgilenen kişilere yardımcı olunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Environmental problems caused by urbanization and industrialization processes have almost irreversibly damaged the ecological balance in the natural environment. In the 21st century, when half of the worlds population has become urban, the links between urbanization and environmental problems gained more attention and the search for measures and solutions to address the negative impacts of urban development on natural environment increased. Global warming and climate change, the major challenges that contemporary societies face today, have strengthened the links between urban development and environmental problems. Energy efficiency in urban buildings is quite an important issue for Turkey that is highly dependent on foreign sources for energy supply. In this respect, energy efficient and climate sensitive urban design practices have to be developed and implemented extensively to prepare Turkish cities for the future. In this study, energy efficient and climate sensitive urban design principles (or parameters) have been compiled and assessed with the aim of understanding the merits and benefits they deliver to redevelop inner city residential city blocks in more environmental-friendly manner. Two residential city blocks that comprise high-rise apartments within an inner city quarter in Ankara have been selected as the case study area to apply the design principles. Various urban design proposals have been developed for temperate arid and hot humid climatic regions, and the benefits, constraints and shortcomings of each proposal have been evaluated. The study also aims to help urban planning and design practitioners by means of the lessons derived for redevelopment of inner city residential quarters in Turkish cities.