Competition of manufacturers for retailer shelf space
Üreticilerin perakende satış noktasındaki raf yerleri için rekabeti
- Tez No: 442072
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGEN KARAER, DOÇ. DR. İSMAİL SERDAR BAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalı¸sma ile, ürün ikame oranlarının üreticilerin toptan fiyat kararları ve perakendecinin sipari¸s miktarları üzerindeki etkisi incelenmi¸stir. Birbiri yerine ikame edilebilir ürünler üreten iki üretici ve bu ürünlerin satıldı˘gı bir perakendeciden olu¸san, iki kademeli bir tedarik zinciri ele alınmı¸stır. Pazarda, bu iki ürün için ortak rassal bir talep oldu˘gu, ve bu toplam talebin üreticilerin pazar payları oranında ürünlere payla¸stırıldı ˘gı kabul edilmi¸stir. Bir ürünün sto˘gu tükendi˘ginde, ilk tercihi olan ürünü bulamayan tüketicinin belirli bir oranla rakip ürünü satın aldı˘gı kabul edilmi¸stir. Bu durumda, perakendecinin sipari¸s miktarlarını, ürünler arasındaki ikame oranı ve ürünlerin toptan satı¸s fiyatları yönlendirmektedir. Perakendeci ve üreticilerin kararları bir oyun modeli ile incelenmi¸stir. Oyunda, öncelikle ilk üretici, kendi ürünü için toptan satı¸s fiyatını belirler, sonrasında, lider üreticinin toptan satı¸s fiyatını izleyen rakip üretici kendi ürünü için toptan satı¸s fiyatını belirler, son olarak perakendeci, maksimum karı elde edece˘gi sipari¸s miktarlarını belirler. Bu model ile, üreticilerin ürünleri arasındaki ikame edilebilirlik durumunun fiyatlandırma ve sipari¸s miktarı kararları üzerindeki etkisi, tedarik zinciri verimlili˘gi üzerindeki etkisi ve üretici/perakendecinin bu ikame oranlarını görmezden gelmesinin yarataca˘gı etkiler ara¸stırılmı¸stır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider two partially substitutable products sold through a twoechelon supply chain, consisting of two suppliers and one retailer. We assume a random aggregate demand that is split between the two products, so the products have separated random demand as long as both are available. In case of a stockout in one of the products, that product's demand can spill over to the competing product, which causes a correlation between the final demand of the products and their stocking quantities. The retailer decides order quantities by considering the prices and the spillover rates of the products. The suppliers play a Stackelberg game on price to increase the retailer's order quantities. We analyze the equilibrium pricing decision of the suppliers and ordering decision of the retailer in a three stage dynamic game for a single period. We investigate the effect of spillover rate on pricing decision of the suppliers, the effect of spillover rates on the inefficiency caused by decentralization in the supply chain and the effect of disregarding the spillover rates by one of the suppliers or all parties in the chain.