Beneficiation of oxide lead and zi̇nc minerals by selective flotation and ammonia leaching
Oksitli kurşun ve çinko minerallerinin seçimli flotasyon ve amonyak liçi ile zenginleştirilmesi
- Tez No: 442071
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜMİT ATALAY, DOÇ. DR. NACİ EMRE ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada karbonatlı kurşun-çinko cevherinin seçimli flotasyon ve karıştırmalı amonyak liçi ile zenginleştirilmesi amaçlanmıştır. Deneylerde kullanılan %13.59 Pb ve %28.31 Zn tenörüne sahip cevher Kayseri-Develi bölgesinden alınmıştır. Polarize mikroskop ile yapılan mineralojik karakterizasyon çalışmaları sonucunda seruzit (PbCO3) ve simitsonit (ZnCO3) cevherin ana mineralleri olarak belirlenmiştir. Gang mineralleri olarak ise dolomit ve limonit saptanmıştır. Galen ve seruzit flotasyonu testlerine başlamadan önce pH'ın etkisi incelenmiştir. Daha sonra cevherde az miktarda gözlenen galenden kurşun kazanımı için flotasyon testleri yapılmıştır. Belirlenen akım şeması çerçevesinde iki aşamalı (kaba flotasyon+temizleme) flotasyon yapılarak yalnızca toplayıcı çeşidinin galen flotasyonuna etkisi incelenmiştir. Yapılan deneylerin sonucunda %75.81 Pb içeren galen konsantresi 200 g/t potasyum amil ksantat (KAX) ve 53 g/t F-533 kullanımı ile elde edilmiştir. Seruzit flotasyonu çalışmalarında sülfürleştirici miktarı ve kondüsyonlama süresi, toplayıcı çeşidi ve şlam atmanın tenör ve verim üzerindeki etkileri incelenmiştir. Flotasyon testleri sonunda, %82.76 toplam verimle %63.25 Pb içeren seruzit konsantresi elde edilmiştir. pH 9.5'da yapılan deneylerde 10 dk kondüsyonlama süresi ile 2000 g/t sodyum sülfür (Na2S), 400 g/t potasyum amil ksantat (KAX) ve 53 g/t F-533 köpürtücü optimum koşul olarak belirlenmiştir. Kurşunun ince tane fraksiyonlarındaki dağılımı nedeniyle şlam atmanın tenor ve verime negative etkisi olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, amonyak içeren farklı liç kimyasalları ile farklı konsantrasyonlarda liç süresinin simitsonit liçine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla 30 dakika, 1 saat, 3 saat, 6 saat ve 12 saatlik liç sürelerinde amonyak (NH3), amonyum klorür (NH4Cl) ve amonyum karbonat ((NH4)2CO3) 5 ve 7 M konsantrasyonlarında kullanılmıştır. Yapılan deneylerin sonucunda %86 çinko kazanımı elde edilmiştir. En yüksek sonuç 7 M amonyum karbonat ((NH4)2CO3) ve 12 saat liç süresi ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to concentrate a carbonate rich lead and zinc ore by selective flotation and agitating ammonia leaching. Run-of-mine ore with 13.59% Pb and 28.31% Zn used in this study was provided from Kayseri-Develi region of Turkey. Initially the mineralogical characterization of the ore was performed using polarized microscopy and that showed cerussite (PbCO3) and smithsonite (ZnCO3) are the main components in the ore together with dolomite and limonite as gangue minerals. Prior to flotation tests, effect of pH was investigated. Later, galena flotation was conducted. According to the pre-determined flowsheet, two stages (rougher+cleaner) flotation was performed and effects of collector type and dosage on grade and recovery of galena was examined. As a result of the experiments, a galena concentrate containing 75.81 % Pb was produced using 200 g/t potassium amyl xanthate (KAX) and 53 g/t F-533 as frother. For flotation of cerussite, effects of dosage and conditioning time of sulfidizing agent, collector type and dosage and desliming were investigated. At the end of the cerussite flotation tests, a concentrate was obtained having 63.25% Pb and 82.76% overall recovery. Optimum conditions for this flotation were determined as; 2000 g/t sodium sulfide (Na2S) with 10 minutes of conditioning, 400 g/t potassium amyl xanthate (KAX) as collector and 53 g/t F-533 as frother at pH 9.5. Desliming had negative effect on grade and recovery since Pb distributed mostly in fine sizes. As the second part of the study, effects of different ammonia contained reagents, reagent concentration and leaching duration on leaching of smithsonite (ZnCO3) were examined. Within the context of the tests, ammonia (NH3), ammonium chloride (NH4Cl) and ammonium carbonate ((NH4)2CO3) were used at 5 M and 7 M concentrations for 30 minutes, 1 hour, 3 hours, 6 hours and 12 hours at ambient temperature. In consequence of the test results, the best result obtained as 86% Zn extraction with 7 M ammonium carbonate ((NH4)2CO3) solution and 12 hours of conditioning.