Bilgisayarlı tomografi cihazı örneğinde tıbbi görüntüleme cihazlarının kullanımının araştırılması
Medical imaging apparatus usage in Turkey: CT distribution and usage as an example
- Tez No: 44208
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZUHAL AMATO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
92 SUMMARY In this study, It is aimed to state the number of computed tomography(CT), the distribution of CT between health care organizations, the level of CT usage in the population groups covered by social security institutions and in the medical faculties, the qualitative characteristics of patients who underwent CT examinations. The study is descriptively, analytically and cross-sectionally planned and realized in 1994 using questionnaire and analysis of hospital data. The findings are analyzed by chi square and Kolmogorov Smirnov tests. In Turkey, there are 173 CT scanners in 1994 and the numbers of CT scanners per million population are 2,9. While 59,6 % CT is used by private health care organizations, 40,2 % CT belongs to public sector.. In 1993, the average number of CT examinations per medical faculty is 8931±1013.The number of CT examinations per thousand population covered by social security institutions are 10,2. The amount of CT examination expenditures for this population are 310,5 billion Turkish lira in 1993. The total amount of CT examination expenditures in Turkey accounted for 0,7-0,9 % of total health care expenditures at least. In Dokuz Eylül Medical Faculty, the number of CT examinations per 1000 inpatients are 267 This study shows that approximately one third of inpatient applications and one fifteenth of outpatient applications underwent CT examinations in this university hospital in 1993. While 22,6 % CT patients are 55-64 years old, 16,4 % of them were sent from neurosurgery clinic. 63,7 percent of CT examination reports have abnormal findings as well. As a result, there is a rapid increase in the number and usage of CT. Therefore some regulations are necessary in order to provide appropriate use of CT and other important medical technologies in Turkey.91.Tümör-kist-nodül grubu %24,2 ile ön tanıların en büyük kesimini oluşturmaktadır. Lumbal- servikal disk hernisi vb grubu %23,4, serebral hastalıklar vb grubu %21,6 oranında ön tanılarda bulunmaktadır. Osteoporoz ve benzeri nedenler sebebiyle kemik mineral dansimetresinin ölçümü (BMD) ise ön tanıların %10,6'sını oluşturmaktadır. BT tetkik raporlarının %63,7'sinde patolojik bulgu bulunmakta, %34,5'inde bulunmamaktadır. %1,8 inde ise ön tanının yetersizliği vb nedenlerle raporlarda değerlendirme yapılamadığı belirtilmektedir. BT tetkiki rapor olarak değerlendirilen 1681 BT rapor sonuçlarının ön tanıları içinde oransal dağılımında tümör-kist-nodül vb ön tanısı olan hastaların BT raporlarının %87,1'ı, serabral hastalıklar ön tanılı hastaların ise BT raporlarının %35,3'ü patolojik bulgu içermektedir. Tümör- kist-nodül ön tanısı olan hastaların BT raporlarının %12,9'u, serebral hastalıklar ön tanılı hastaların ise BT raporlarının % 64,7'si normaldir. Serebral hastalıklar vb grubunda BT bulgularının normal olma oranı diğer ön tanılara göre daha fazladır. BT raporlarının ön tanıyı destekleme ya da desteklememe durumlarının değerlendirilme kapsamına alındığı 1308 hastanın BT tetkik raporlarının ön tanıyı destekleme oranı %62,0 desteklememe oranı %38,0'dır. Bu hastaların tanılarının niteliğine göre dağılımında ön tanıları hastalık olan grupta BT raporlarının ön tanıyı destekleme oranı %67,3 iken bu oran ön tanısı semptomlar olan grupta %49,4 olmaktadır. BT raporlarında başka tetkik ya da kontrolün istenme düzeyi ile ilgili bulgulara göre, raporların %14,9'unda başka tetkik istenmekte, %85,1'inde ise istenmemektedir Elde edilen bulgular ışığında konuyla ilgili gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
92 SUMMARY In this study, It is aimed to state the number of computed tomography(CT), the distribution of CT between health care organizations, the level of CT usage in the population groups covered by social security institutions and in the medical faculties, the qualitative characteristics of patients who underwent CT examinations. The study is descriptively, analytically and cross-sectionally planned and realized in 1994 using questionnaire and analysis of hospital data. The findings are analyzed by chi square and Kolmogorov Smirnov tests. In Turkey, there are 173 CT scanners in 1994 and the numbers of CT scanners per million population are 2,9. While 59,6 % CT is used by private health care organizations, 40,2 % CT belongs to public sector.. In 1993, the average number of CT examinations per medical faculty is 8931±1013.The number of CT examinations per thousand population covered by social security institutions are 10,2. The amount of CT examination expenditures for this population are 310,5 billion Turkish lira in 1993. The total amount of CT examination expenditures in Turkey accounted for 0,7-0,9 % of total health care expenditures at least. In Dokuz Eylül Medical Faculty, the number of CT examinations per 1000 inpatients are 267 This study shows that approximately one third of inpatient applications and one fifteenth of outpatient applications underwent CT examinations in this university hospital in 1993. While 22,6 % CT patients are 55-64 years old, 16,4 % of them were sent from neurosurgery clinic. 63,7 percent of CT examination reports have abnormal findings as well. As a result, there is a rapid increase in the number and usage of CT. Therefore some regulations are necessary in order to provide appropriate use of CT and other important medical technologies in Turkey.