Interior marking into oxo-biodegradable polyethylene shopping bags to assess the presence of pro-oxidant additive by using ATR-FTIR technique
İç markalama yaparak okso-biyobozunur polietilen alışveriş poşetlerinde pro-oksidant katkı maddesi varlığını ATR-FTIR tekniği ile tayin edilmesi
  1. Tez No: 442159
  2. Yazar: YASEMİN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TEOMAN TİNCER, YRD. DOÇ. DR. SALİH ÖZÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Son 50 yılda, sentetik polimerlerin ve ilgili plastik malzemelerin üretimi ve tüketimi artmıştır. Polietilen (PE), çeşitliliği (düşük, orta, yüksek yoğunluk ve benzeri), kolay işlenebilirliği, ısıl kararlılığı nedeniyle geniş bir kullanım alanına sahiptir. Polietilenden sera örtüsü, mulç film, alışveriş poşeti, çöp poşeti, şişe ve benzeri ürünler üretilir. Polietilenden üretilen malzemeler genelde tek kullanımlıktır. Polietilenin, özellikle az güneş ışığı alan bölgelerde, zor bozunur olması, doğada birikmesi, önemli bir sorundur. Düşük kütleli atık ürün olması nedeniyle geri dönüşüm de ekonomik olarak pek avantajlı değildir. PE'de okso-biyobozunur polimerik malzemelerin kullanımı çevresel kirliliğe çözüm olabilir. Böylece parçalanan PE, mikroorganizmalar tarafından daha kolay metabolize edilirler. Bu çalışmanın amacı, polietilenin içine iç markalama yaparak, okso-biobozunur polietilen alışveriş poşetlerinin içindeki pro-oksidant katkı madderinin varlığını ATR-FTIR ve FTIR tekniğini kullanarak tayin etmektir. Bu amaç adına üç farklı polimer marker, nitril kauçuğu, poliamid 12 ve termoplastik poliüretan, kullanılmıştır. Bu işaretleyiciler (marker) polimere uyumlu, toksik olmayan, polimer içinde sabit, ucuz ve ulaşılabilirdir. Sonuçta, bu üç işaretleyicinin varlığı içinde çok düşük miktarlarda (0.09% ağırlıkça) ATR-FTIR ve FTIR ile gözlenmiştir. CN grubunun 2238 cm-1 verdiği birim soğurum dolayı, nitrile kauçuğu en iyi işaretleyici olduğu kabul edilmiştir. Bu karışımlarda ayrıca polimer matris özellikleri için mekanik test ve termal analiz yapılmıştır ve bahsedilen özelliklerde herhangi bir değişiklik olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The production and consumption of Ssynthetic polymeric materials and relevant plastic items production and consumption are have been increasing dramatically in last 50 years. Polyethylene (PE) with high versatility (HDPE, LDPE, LLDPE etc) has easy processability, and good thermal stability, resulting in with the greatest applicability. Green house covers, mulch films, shopping bags, garbage bags, bottles etcetc. are all produced by using from PE. PE based materials is utilized are used during for a short period time -period and often only once-, and then it is afterword discarded. Polyethylene shows low biodegradable propertybiodegrades slowly, especially when it is deprived of sun light. This causes environmental pollution. Because of its Since PE has low mass and highly contaminated state after use, recycling of PE is economically unfeasible. The use of pro-oxidant chemicals in PE its matrix is the solution to the environmental problems PE causes solution. Then, Since the degraded products are more easily metabolized by microorganisms. P., Ppro-oxidants containing transition metals, particularly Fe3+ stearate, are widely used as additives. In this study, the purpose was to introduce an interior marking material into oxo-bio degradable polyethylene shopping bags to assess the presence of pro-oxidant additives, by using the ATR-FTIR and FTIR. Three different polymer markers; nitrile rubber, polyamide 12 and thermoplastic polyurethane, were used for this purpose. Selected The polymer markers were preferred selected for being compatible, nontoxic, nonvolatile, cheap and available. It is shown that if these markers are added properly into the PE, even at very low concentrations like 0.09% by mass, could be detected by ATR-FTIR and FTIR. The best of the markers is assumed be nitrile rubber because of its unit absorption at 2238 cm-1 of CN group. Also, for selected samples (zç: samples ne oluyo şimdi?), mechanical testing and thermal analysis were carried out to observe the propertiesy of the polymer matrix and is found to be not altered the mentioned properties.