Study of misalignment effects in the CMS forward hadron calorimeter
CMS ileri hadron kalorimetresinde yanlış hizalama etkilerinin çalışılması
- Tez No: 442160
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Compact Muon Selonoid (CMS), Büyük Hadron Çarpıştırıcısında (BHÇ) yer alan genel amaçlı bir parçacık detektörüdür. Higgs bozonu ve Standart model ötesi fizik de dahil olmak üzere geniş çapta araştırma yapılmak için tasarlanmıştır. CMS detektörü, proton-proton çarpışmasından oluşan parçacıkların enerji, momentum, yük ve izlerini ölçen çeşitli alt detektörlerden oluşur. İleri Hadron Kalorimetresi (HF), Hadron Kalorimetresinin (HCAL) bir alt sistemi olup ileri jetlerin ölçümünde rol oynar. Çarpışma noktasına göre dönel simetrik olarak tasarlanmıştır. Bu özellik, HF e toplam enerji boşalımının Φ simetrik olmasına neden olur. Bu simetri kullanılarak okuma kanalları kalibre edilir. Fakat, HF in yanlış hizalanması bu simetriyi bozar. Bu çalışma simulasyon temellidir, ve olası kayma durumunda okuma kanallarının geometrilerindeki değişimi ve toplam enerji boşalması değişimine odaklanır. Ayrıca, geometri ile toplam enerji boşalımı arasındaki bağıntı da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Compact Muon Selonoid (CMS) is a general purpose detector at the Large Hadron Collider (LHC). It is designed to investigate a wide range of physics, including the search for the Higgs boson and physics beyond the Standard Model. The CMS detector consists of various sub-detector systems, measuring energy, momentum, charge and trajectory of the particles produced by the proton-proton collision in the detector. The Forward Hadron Calorimeter (HF), a sub-system of Hadron Calorimeter (HCAL), identifies and measures the forward jets. It is designed as a rotational symmetric with respect to collision point. This leads total energy deposition to be symmetric in azimuthal direction (Φ). Energy response of the readout channels are calibrated by using Φ symmetry. However, misalignment of the HF breaks this symmetry. This study, simulation-based, focuses on the variations in the readouts geometry and total energy deposition due to misalignment of the HF. Moreover, the relation between geometry and total energy deposition is also studied.