Integrated 3-D finite element simulation of the edremit geothermal system
Edremit jeotermal sisteminin sonlu elemanlar yöntemi ile entegre olarak 3 boyutlu simulasyonu
  1. Tez No: 442177
  2. Yazar: ALP YOĞURTÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURKAN KARAHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Edremit jeotermal sistemi üstte soğuk su akiferi ve bunun altında bulunan sıcak su rezervuarından oluşmaktadır. 65596 noktadan oluşan 3 Boyutlu sonlu elemanlar modeli kullanılarak, mevcut jeotermal derin kuyuları içeren 3 km ye 3 kilometre alanlı ve 300 metre derinlikli çalışma alanında bu sistemin entegre simulasyonu yapılmıştır. Çalışma alanındaki geçirgenlik ve hidrolik gradyan değerlerini bulabilmek için öncelikle Edremit Baseninin tamamı için 27664 noktalı 2 boyutlu bir simulasyon çalıştırılarak, bulunan sonuçlar 3 Boyutlu çalışma alanına entegre edilmiştir. 2 farklı oluşum evrimine göre termal olarak günümüz koşullarında kalibre edilen 3 boyutlu modelin nümerik uygulamalarındaki hipotetik üretim koşullarında modelde 6 ila 16º C sıcaklık düşüşü oluşmuş ve denge durumu oluşmamıştır. Bu üretim koşullarından sonra simulasyon modelinin kendisini 200 ila 400 yıl arasında yenileyebileceği bulunmuştur. Sanal reenjeksiyon simulasyonuna modelin tepkisi de çok az olarak bulunmuştur, bu yüzden belirtilen sanal üretim koşullarında üretim uzun vadede sürdürebilir gözükmemektedir.
Özet (Çeviri)
The Edremit Geothermal system consists of a shallow cold aquifer and a hot reservoir layer at depth. A 3-Dimensional Finite element model with 65596 nodes is used to simulate this system by an integrated algorithm in a 3 km by 3 km with 300 meters of depth study area consisting of currently operating geothermal field deep water wells. To determine the permeability values and hydraulic gradient values in the study area, a 2-Dimensional simulation was performed with 27664 nodes for the entire Edremit Basin, and its results are integrated into the 3-Dimensional model of the study area which was calibrated with 2 different evolutionary scenarios. The thermally calibrated 3-Dimensional model was used in simulations for numerical applications including effects of hypothetical production rates which revealed temperature drops between 6 and 16º C that didn't reach steady state; moreover the simulated model can reach pre-production state naturally in between 200 and 400 years. The modelled reservoir response of the study area to hypothetical reinjection scenario was found to be minimal, thus with the hypothetical production rates, the production is found to be unsustainable in the long term.