Tilling for TtBH-1 gene and its hybridization to Turkish durum wheat cultivars kiziltan-91 and Fuatbey-2000
TtBH-1 geni için tilling ve bu genin Türk durum buğdayı Kızıltan-91 ve Fuatbey-2000 çeşitlerine hibridizasyonu
- Tez No: 442184
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MERAL YÜCEL, PROF. DR. FÜSUN EYİDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Buğday insanlar için günlük kalori ihtiyacını karşılamak için kullanılan ana tahıllardan biridir. Buğday verimini artırmak günümüz tahıl araştırmalarında en önemli hedeflerden birisidir. Başak yapı genleri verim artışı için önemli bir rol oynamaktadır. TtBH-A1 geni korunmuş bölgesinde“Miracle-Buğdayı”nda daha çok başakçık, tane ve verim üreten dallanmış başakların oluşumuna sebep olan tek nükleotid polimorfizmine sahiptir. Bu çalışmada, TtBH-1 geninin homologları (TtBH-A1 ve TtBH-B1 tetraploid Kronos TILLING populasyonunda taranmıştır. TtBH-1 geni için 80 yeni allel onaylanmıştır. TtBH-A1 geni için korunmuş bölgesinde önemli bir mutasyon doğrulanırken, B genom homologu için TtBH-B1 geni için T4-2432 hattında stop kodona yol açan bir mutasyon (Q14*) doğrulanmıştır. TtBH-A1 proteininin 61inci pozisyonunda ki glisin T4-2447 hattında genin 181inci pozisyonunda ki guaninin adenine mutasyonu sonucu serine çevrilmiştir. B genom mutantlarında herhangi bir etki görünmemesine karşın, ekstra başakçılar kısa dallanmalar olarak A genomu homozigot mutantlarında gözlenmiştir. Normal başakçığın yan kısmında ekstra başakçığa yol açan yan başakçık gelişimi olgunlaşmamış başak taslağı gözlemlerine göre kavuz taslağı oluşumu sırasında başlamaktadır. T4-2447 mutantları anlamlı olarak Kronostan daha fazla başakçık üretmişlerdir. A ve B genomu mutasyonları ikili mutant yapmak için birbirlerine bağlanmışlardır. TtBH-A1 mutasyonu arka plan mutasyonlarını azaltmak için ebeveyn Kronos ile geri çaprazlanmıştır. İlave olarak, T4-2447 mutantları ve“Miracle-Buğdayı”Türk yerel çeşitlerinden Kızıltan-91 ve Fuatbey-2000 çeşitleriyle hibritlenmiştir. Verim bileşenleri T4-2447 mutantları için değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wheat is one of the main crops to get daily calory requirement for people. Improving wheat yield is one of the most important aims in crop research today. Spike structure genes play a crucial role for yield increase. TtBH-A1 gene has a single nucleotide polymorphism at the conserved domain causing branched spikes producing more spikelet, grains and yield in“Miracle-Wheat”. In this study, TtBH-1 homoeologous (TtBH-A1 and TtBH-B1) gene were screened in tetraploid Kronos Targeting Induced Local Lesions In Genomes (TILLING) population. 80 new alleles were confirmed for TtBH-1 gene. One mutation leading to a premature termination codon was validated for the TtBH-B1 gene in line T4-2432 (Q14*), while a mutation in a conserved domain was validated for TtBH-A1 gene. Glycine at the position 61 of TtBH-A1 protein was converted to serine as a result of mutation of guanine at the position 181 of the gene to adenine in line T4-2447. Supernumerary spikelets were observed in the A-genome homozygous mutant as short branches, whereas no effects were observed in the B genome mutants. Lateral spikelet development leading to additional spikelet side of the normal spikelet was initiated during glume promordium formation according to immature inflorescence observations. T4-2447 mutants produced significantly more spikelet than Kronos . A genome and B genome mutants were combined to make double mutants. TtBH-1 mutations was backcrossed into parental Kronos to eliminate background mutations. Additionally, T4-2447 mutant line and“Miracle-Wheat”was hybridized with Turkish domestic cultivars Kızıltan-91 and Fuatbey-2000. Yield components were evaluated for T4-2447 mutants.