An experimental comparison of linear regression methods used in multi-response design parameter optimization for their estimation and prediction errors
Çok yanıtlı tasarım parametre optimizasyonu için kullanılan doğrusal regresyon yöntemlerinin tahmin ve öngörü hatası bakımından deneysel karşılaştırması
  1. Tez No: 442193
  2. Yazar: GÜLTEN GÖKAYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tasarım parametre optimizasyonu, bir ürün ya da sürecin kalitesini iyileştirmek için kullanılan bir kalite mühendisliği yaklaşımıdır. Bu problemde amaç, kontrol edilebilen ürün ve süreç parametrelerinin, kontrol edilemeyen faktörlerin değişkenliği artırıcı etkisine rağmen, hedeflenen kalite performansını istikrarlı bir şekilde sağlayacak en iyi seviyelerini belirlemektir. Bu optimizasyon çalışmalarında, istatistiksel olarak tasarlanmış deneylerden toplanan veriler kullanılarak tanımlanan kalite karakteristiği için ortalama değer ve varyans gibi performans ölçüleri ile tasarım parametreleri arasındaki ilişki ampirik olarak modellenir. Bu modeller genellikle en küçük kareler (OLS), ağırlıklı en küçük kareler (WLS) ve görünürde ilişkisiz regresyon (SUR) gibi doğrusal regresyon yöntemleri kullanılarak elde edilmektedir. Çok yanıtlı tasarım parametre optimizasyon (ÇYTPO) problemlerinde, her yanıt için farklı deney noktalarında varyansın sabit (homojen) olmadığı varsayılır. Ayrıca, yanıtların birbiriyle ilişkili olması söz konusu olabilir. Bahsedilen doğrusal regresyon yöntemleri, sahip oldukları kısıtlayıcı varsayımlar sebebiyle belli bir ÇYTPO problemi için uygun olmayabilir. Dolayısıyla model parametreleri ve belli noktalarda yapılan ortalama değer tahmini ve tek bir gözlem için yapılan öngörüdeki hatalar duruma bağlı olarak büyük olabilir. Bu çalışmada, iki yanıtlı tipik bir ÇYTPO problemi ele alınıp, istatistiksel deney tasarımı ile sistematik olarak oluşturulan farklı senaryolar altında bahsedilen doğrusal regresyon yöntemleri incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada ayrıca özyükleme yöntemi kullanılarak belli noktalarda, ortalama değer ve tek bir gözlemin değeri için, sırasıyla, güven ve tahmin bölgeleri elde edilmiştir. Son olarak, yapılan gözlemler paylaşılmış ve bu gözlemlerin genelleştirilebilmesi için gelecekte yapılabilecek çalışmalar hakkında öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Product and process designers need to find most preferable settings of design parameters to simultaneously achieve multiple quality objectives based on some performance measures such as means and variances of quality characteristics. In these optimization studies, typically empirical models of such performance measures are utilized. These models are usually developed based on data collected through statistically designed experiments using linear regression methods such as Ordinary Least Squares (OLS), Weighted Least Squares (WLS), and Seemingly Unrelated Regression (SUR). In multi-response design parameter optimization (MRDPO) problems, it is assumed that each response has a non-homogeneous variance. Furthermore, responses might be correlated. These linear regression methods might not be appropriate for a particular MRDPO problem due to their restrictive assumptions. Hence, estimation errors associated with model parameters and prediction errors associated with individual observations might be large depending on the problem situation. In this study, we are interested in examining and comparing these errors on a typical MRDPO problem with two responses under different scenarios systematically generated by statistical design of experiments. In addition, we develop a bootstrapping approach to compute joint confidence and prediction regions for estimated mean responses and individual observations, respectively, since these regions are not analytically available for some methods. Our observations based on analysis of experimental results using certain performance measures and graphs of the confidence and prediction regions are presented. Concluding remarks are given and future studies are recommended for generalization of these observations.