State estimation based fault location using pmu measurements
Fazör ölçüm birimi ölçümleri ile durum kestirimi temelli hata lokalizasyonu
- Tez No: 442207
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT GÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bir iletim hattı üzerindeki daimi hatanın en kısa sürede onarılabilmesi için hatanın doğru bir şekilde lokalize edilmesi önem arz etmektedir. Hatanın en kısa sürede onarılması işletme maliyetini ve sistem güvenilirliğini doğrudan etkilemektedir. Literatürde, trafo merkezlerine yüksek miktarda ölçüm cihazı kurulumu gerektiren ölçüm temelli hata lokalizasyonu methodları bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, Ağırlıklandırılmış En Küçük Kareler durum kestirimi methoduna dayalı hata lokalizasyonunun hassas ve hızlı hesaplanabilir bir yöntemi sunulmaktadır. Önerilen method, Fazör Ölçüm Birimlerinin yüksek yenilenme hızı sayesinde, hata sırasında kaydettiği ölçümleri kullanmaktadır. Fazör Ölçüm Birimleri, senkronize voltaj ve akım ölçümleri sağlamaktadır. Fazör Ölçüm Birimi ölçümlerinin senkronizasyonu Küresel Konumlama Sistemi kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bu ölçümler, sistem üzerinde kestirimi yapılan akımlar üzerinden hatalı hattın belirlenmesinde kullanılmaktadır. Daha sonra, hatalı olarak işaretlenen hattın hata konumu, hata empedansı ihmal edilerek bulunmaktadır. Önerilen method, Fazör Ölçüm Birimlerinin art arda ölçüm alabilmesinden faydalanmaktadır. Dolayısı ile hata lokalizasyonu probleminin çözümü için ihtiyaç duyulan ölçüm sayısını azaltmaktadır. Buna ek olarak, birden çok ölçümün kullanılması hatalı veriye ve yanlış parametrelere karşı gürbüzlük sağlamaktadır. Önerilen methodun hatalı veri altında gürbüzlüğünü göstermek amacıyla hata lokalizasyonu problemi modifiye edilmiş formülasyon ile de çözülmüştür. Formülasyondaki değişiklik Fazör Ölçüm Birimlerinin art arda ölçüm alabilmesinden faydalanarak hat parametrelerinin kestirimini içermektedir. Önerilen method, ölçümler ve hata konumları arasındaki doğrusal olmayan ilişki sebebiyle yinelemeli çözüme sahiptir. Bu tez, aynı zamanda başlangıç değerlerinin önemini göstermekte olup bu değerlerin seçim işlemini yorumlamaktadır. Önerilen method, farklı ortamlardaki yapay veriler kullanılarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Accurate location of a permanent fault on a transmission line is extremely important to restore the service in the shortest time possible, which directly affects the operational cost and system reliability. There are measurement based fault location methods in the literature, which require a high number of installed devices at substations. In this thesis study, an accurate and computationally fast strategy for fault location based on well-known Weighted Least Squares state estimator is presented. The proposed method employs Phasor Measurement Unit (PMU) measurements recorded during the fault, due to the fast refresh rate of PMUs. PMUs provide synchronized voltage and current measurements. The synchronization of the PMU measurements is achieved using Global Positioning System (GPS). Those measurements are used to identify the faulted line via the estimated current flows in the system and then locate the fault on the flagged line disregarding the value of the fault impedance. The proposed method makes use of multiple PMU measurements received in consecutive time instants and hence reduces the required number of measurements for the solution of the fault location problem. Moreover, use of those multiple measurements improves the robustness of the proposed method against the bad data and incorrect parameters. The fault location problem is also solved with a modified formulation in order to show the robustness of the proposed method against the incorrect line parameters. The modified formulation includes estimation of the line parameters with multiple PMU measurements. The proposed method has an iterative solution, because of the non-linearity between the measurements and the states to be determined. This thesis also shows the importance of the initial values and indicates comments on selection of those values. The proposed method is validated using synthetic data in different computational environments.