The relationship between unemployment rate and growth: Time series approach for Turkey
İşsizlik oranı ve büyüme arasındaki ilişki: Türkiye için zaman serileri yaklaşımı
  1. Tez No: 442208
  2. Yazar: FERDİ AKPİLİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYLAN TALU YOZGATLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İstatistik, Econometrics, Economics, Statistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada 2005Ç1-2016Ç1 dönemi çeyreklik verileri kullanılarak büyüme ile işsizlik oranı arasındaki ilişki incelenmiştir. İlk olarak Okun Yasası'nın Türkiye için geçerliliği test edilmiştir. Okun Yasası'na ilişkin fark denklemi, aralık denklemi ve dinamik denklemleri oluşturulmuş ve yasanın Türkiye için geçerli olduğu sonucuna ulaşılmış ve Okun katsayıları elde edilmiştir. Ayrıca, verimliliğin işsizlik oranı üzerine etkisini test etmek amacıyla Okun dinamik denklemine verimlilik değişkeni ilave edilmiş, verimlilik artışının işsizlik oranını artırıcı etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okun fark ve dinamik denklemleri kullanılarak Türkiye'ye ilişkin işsizliği sabit tutan büyüme oranları hesaplanmıştır. İşsizliği sabit tutan büyüme oranları fark modeli için yüzde 3,57, dinamik model için yüzde 4,15 ve verimlilik etkisinin ölçüldüğü dinamik model için yüzde 3,87 olarak hesaplanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise büyüme ile işsizlik oranı arasındaki ilişki VAR modeli yaklaşımı ve Granger nedensellik testi ile ele alınmıştır. Yapılan analiz sonucunda büyüme ile işsizlik oranı arasında kısa dönemli bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Granger nedensellik testi sonucuna göre, büyümeden işsizlik oranına doğru nedensellik ilişkisi bulunurken, işsizlik oranından büyüme yönüne bir nedensellik ilişkisi belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the relationship of economic growth and unemployment by using quarterly data for the period 2005:Q1-2016:Q1 for Turkish Economy. Three different versions of Okun's law which are difference, gap and dynamic versions are investigated in the study. According to results, it is found that Okun's Law is valid for Turkey. In addition, productivity variable is added to dynamic models to test effect of productivity on unemployment rate and models results reveal positive relationship between productivity and unemployment rate. Then the rate of output growth consistent with a stable unemployment rate in Turkey is calculated by using each versions of Okun's Law. Growth rate to keep unemployment rate stable is calculated as 3.57 percent for difference model, 4.15 percent for dynamic model and 3.87 percent for dynamic model including productivity. In addition, the short term relationship between growth and unemployment rate is examined by using vector autoregressive model (VAR) and Granger Causality test. According to results, it is found that there is a short run relationship between GDP and unemployment rate. Even though GDP Granger cause unemployment rate, unemployment rate does not Granger cause GDP.