Design and implementation of wireless sensor networks utilizing sector antennas
Sektörel antenler ile çalışan kablosuz iletişim ağı dizaynı ve implementasyonu
  1. Tez No: 442229
  2. Yazar: YUSUF ALPER BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZGÜR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, sektörel antenlerden faydalanan merkezi iletişim ağları (WSNs) için orta erişim kontrol tabakası (MAC) ele alınmıştır. Komşu bulma protokolü, yönlendirme protokolü ve ALOHA'ya benzeyen iletim protokolünü içeren bir haberleşme protokolü önerilmiştir. Literatüre yapılan başlıca katkı, kablosuz iletişim ağlarında yönsüz antenler yerine sektörel antenler kullanılmasının etkilerini hem deneysel çalışmalar ile hem de benzetim çalışmaları ile kıyaslamaktır. Deneysel çalışmalarda aşağıda bulunan ağlar karşılaştırılmıştır: - Önerilen MAC protokolü ile birlikte 3 sektörlü sektörel antenleri kullanan bir ağ, - ALOHA ile birlikte yönsüz antenleri kullanan bir ağ. Benzetim çalışmaları, deneysel çalışmalardaki ağlara ek olarak aşağıda bulunan ağlar için yapılan çalışmaları da içermektedir: - CSMA/CA ile birlikte yönsüz antenleri kullanan bir ağ, - Önerilen MAC protokolü ile birlikte 5 sektörlü sektörel antenleri kullanan bir ağ, - Önerilen MAC protokolü ile birlikte 3 sektörlü sektörel antenleri ve merkezi düğümde her biri farklı bir sektöre bakan 3 farklı RF modülü kullanan bir ağ. Deneysel çalışmalar ve benzetim çalışmaları sektörel antenlerin yönsüz antenlere kıyasla olan avantajlarını göstermek için yapılmıştır. Bu avantajlar, ağdaki trafik yükünün artması ile birlikte paket teslim oranındaki ve gecikme zamanındaki değişimler ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis considers the medium access control layer (MAC) for a wireless sensor network (WSN) utilizing sector antennas. We propose a communication protocol including a neighbor discovery protocol, a routing protocol and a transmission protocol similar to ALOHA for WSNs operating with sector antennas. The main contribution to the literature is to compare the outcome of using sector antennas with using omnidirectional antennas in WSNs by both experimental studies and simulations. Experimental studies compare: - A network performing the proposed MAC protocol and utilizing sector antennas, - A network performing ALOHA and using omnidirectional antennas. On the other hand, in addition to the networks in the experimental studies, simulation studies include: - A network using omnidirectional antennas and utilizing Carrier Sense Multiple Access with Collision Avoidance (CSMA/CA) algorithm, - A network utilizing sector antennas which have 5 sectors with the proposed MAC protocol, - A network using 3 sector antennas and has 3 different Radio Frequency (RF) modules, each directing to the different sectors, in the sink node. Both the experimental studies and the simulation results are presented to demonstrate the advantages of sector antennas over omnidirectional antennas by examining packet delivery ratio and latency parameters as networks' traffic loads are varied.