A framework to understand policy capacity of regional institutions in a state centric tradition; case of development agencies in Turkey
Merkeziyetçi bir gelenek içerisinde bölgesel kurumlarda politika kapasitesini anlamak için bir çerçeve önerisi: Türkiye'de kalkınma ajansları örneği
- Tez No: 442228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KAYASÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
İnsan rasyonalitesinin en karmaşık ve ileri düzey politik örgütlenme biçimi olan devletin dönüşümü, geleneksel politika yapma biçimlerini temelden değiştirmesi sebebiyle son dönemde yönetim sorunsalı içerisinde önemli bir alanı oluşturmaktadır. Devletlerin ana politika aktörü olarak işlevselliği, ulus üstü ve ulus altı birçok yapı tarafından farklı biçimlerde zorlanmakta ve aşınmakta ve bunun bir sonucu olarak da toplumsal bir olgu olan devlet kendi kapasitesini korumak adına organizasyonel yapısında önemli dönüşümler geçirmektedir. Devletin kavranışında yaşanan bu dönüşümler çerçevesinde de, ulus altı ölçeklerin, bölgeler ve şehirlerin, politik ve işlevsel önemlerinde, üretim modellerinin küreselleşmesinin de etkisiyle önemli bir artış görülmektedir. Dönüşen bu kurumsal yapılanma içerisinde kimi kurumlar tasfiye edilirken politika yapma biçimlerinde oluşan yeni dışsallıklara bağlı olarak yeni kurumsallıklar ve işlevsellikler oluşmaktadır. Çatışma ve uyuşmazlık temelli bu dönüşüm süreci, bir anlamda oluşan yeni kurumsal yapıların kapasitelerini ve işlevselliklerini anlamayı da gerekli kılmaktadır. Ulus-altı ölçekte kurulan bu yeni oluşumların yerel kurumsal yapı içerisine adapte olabilme becerileri ya da yerelden gelen olası dirençler karşısında işlevini kaybeden bir yapıya dönüşmeleri bu çerçevede oldukça önemlidir. Türkiye'de kalkınma ajanslarının kurulması da bu çerçeve içerisinde devletin bazı temel becerilerini ve sorumluluklarını yerele delege etme gayreti şeklinde anlaşılabilir ancak bu çaba merkezci bir tutumla tasarlanmış olup yerel politika yapıcılar tarafından yeterince kabul görüp görmediği ise hala tartışılmaktadır. Sonuç olarak, bölgesel ölçeğin ve bu ölçeğin en önemli aktörü olan kalkınma ajanslarının, devletin ve yerel ölçeğin politika yapma ve uygulama kanallarına dâhil olabilme düzeyleri ajansların işlevselliklerini de önemli oranda belirleyen unsurlardandır. Özetle, bu çalışmanın esas amaçlarından biri geleneksel olarak merkez-yerel gerilimini yaşayan ancak önemli ölçüde ölçekler arası bir koordinasyona ihtiyacı olan Türkiye bağlamı çerçevesinde kalkınma ajanslarında politika kapasitesinin nasıl inşa edilebileceği sorununa cevap aramaktır. Çalışmada elde edilen bulgular doğrultusunda kalkınma ajanslarının farklı-ölçekler arasındaki hareketliliği ve bu sayede yerel ekosistemde elde edecekleri kendilerine özgü sorumluluk alanları bu kapasitenin inşasında oldukça önemli bir rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
Transformation of states, as the most complex political organization of the human rationality, has been a critical topic of contemporary governing problematic, as it fundamentally alters the conventional methods of policy making. Functionality of the statehood as the pivotal policy actor has been challenged by supra-national as well as sub-national policy actors and conclusively states, as a social concept, somehow are obliged to re-organize their internal architecture to increase their capabilities. Within this framework of evolution in the understanding of the statehood, political and functional significance of the regional and local scale have gained an important momentum with the rise of globalization of production systems. In this changing institutional eco-system some policy actors were demolished yet some others have emerged due to the new conditionalities of contemporary policy making. This conflict ridden process of transformation necessitates a conceptualization of the capacities of new institutional fixes whether they adopt into local policy making eco-system or they will be isolated as a result of the resistance that might come from the ground based realities that are intrinsic to the nature of local development and decentralization. Emergence of the Turkey's development agencies in a similar manner can be conceptualized as the will of the state to decentralize some its fundamental abilities with a centrally forged motivation that is discussed to be inadequately supported by the local policy makers. Therefore, embeddedness of the regional scale and agencies as the flagship institutional entity of regions, into main policy making channels of state can be argued to be a major element that determines the ideal functionality of the development agencies. Thus said, within this context, this thesis aims to understand given all the bottlenecks and policy realities of the time being, how policy capacity can be generated in the development agencies in a context that historically inherits local and central tension yet desperately in need of inter-scalar policy coordination for a better delivery of the public policies. Findings of the study indicate that multi-scalar mobility the development agencies with unique position in the local institutional eco-system can play a critical role to generate and sustain policy capacity in the given contextual framework.