Geriatrik anestezide nörolept anestezi ve propofol ile TIVA tekniklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 44228
  2. Yazar: GAMZE İŞLEK (AĞARTAN)
  3. Danışmanlar: DR. NEBAHAT SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
35 ÖZET Bu çalışma, 65 yaş ve üzerindeki hastalarda, propofol ile TİVA ve nörolept anestezi tekniklerini karşılaştırmak üzere planlandı. Yaşlan 65 ile 94 arasında, ASA 1,11,111 grubunda, ortopedi, plastik cerrahi ve göz ameliyatı geçiren 31 hasta ile çalışıldı.Gruplara premedikasyon uygulanmadı.Grup N'ye (16 kişi) nörolept anestezi, Grup T'ye (15 kişi) propofol ile TİVA uygulandı. Ventilasyon tüm hastalarda, %50 02 + %50 N20 kanşımı ile sağlandı.Operasyon süresinde ve sonrasında TA, nabız sayısı, ve Sa02 değerleri devamlı olarak izlendi. Erken postoperatif dönemde“emirle gözünü açma”,“dilini çıkarma”ve“yaşını hatırlayabilirle”sürelerine bakıldı. Steward skorlama sistemi ve modifiye Juhl indeksi kullanılarak derlenmenin gelişmesi değerlendirildi.Derlenme testlerinden resim-kart testi hastalarımıza uygulandı.Görülen tüm komplikasyon ve yan etkiler kaydedildi. Ayrıca postoperatif 24 saat boyunca analjeziye duyulan ihtiyaç ta belirlendi. Her iki grupta da TA, nabız, Sa02 değerleri birbirine yakın ve stabil seyretti. Erken derlenme döneminde Grup T'de emirle gözünü açma ve dilini çıkarma süreleri daha kısaydı, fakat istatistiksel olarak anlamlı değildi. Steward skorlama sistemine göre Grup T'nin tüm hastaları 30. dakikada tam uyanık oldular.
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY This trial was planned to compare the techniques of TIVA and neurolept anesthesia in patients aged 65 years and over. Thirty-one patients, who were between ages 65 and 94, were in the groups of ASA I, II and III, underwent one procedure of orthopedics, plastic surgery and ophthalmic surgery were studied. No premedication was given to the groups. Neurolept anesthesia to the Group N (16 patients) and TIVA with propofol to the Group T (15 patients) was carried out. Ventilation was elicited by a mixture of 50% 02 and 50% N2O. During the operation and thereafter, arterial pressures, heart rates and Sa02 values were recorded. In the early postoperative period, elapsed time for“opening eyes on command”,“protruding tongue”,“recalling age”were noted. Recovery process was evaluated using the Steward scoring system and the modified Juhl index.Picture-card test, -one of the tests for measuring the degree of recovery- was applied to all out patients.AII complications and side effects were recorded.Also the need for analgesia in the postoperative 24 hours was detected.