Kayseri Sağlık Grup Başkanlığı'na bağlı Caferbey Sağlık Ocağı bölgesinde 65 ve üzeri yaş grubundaki populasyonun medikososyal sorunlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 13593
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
93 ÖZET : KAYSERİ SA?LİK GRUP BAŞKANLI?I 'NA BA?LI CAFERBEY SA?LIK OCA?I BÖLGESİNVE 65 VE ÜZERİ YAŞ GRUBUNDAKİ POPULASYONUN MEDİKOSOSYAL SORUNLARININ DE?ERLENDİRİLMESİ Bu çalışma Kayseri Sağlık Grup Başkanlığına bağlı Caferbey Sağlık Ocağı Bölgesinde -1990 yılında -65 ve üzeri yaş grubundaki 274 kişi üzerinde yapılmıştır.Araştırmanın amacı bölgemiz ve ülkemizdeki yaşlıların sorunlarını ortaya koymak ve bu sorunlara çözüm yolları önermektedir.Bölgedeki yaşlıların yaşam koşulları kişisel özellikleri medikal ve sosyal sorunları açısından karşılıklı görüşme çeşitli fizik ve laboratuar teknikleri açısından kullanılarak değerlendirilmiş ve elde edilen veriler literatür bilgileriyle karşılaştırılmıştır.Ayrıca Türkiye ve dünyada yaşlılık olgusunun gelişimi ve yaşlı bakım uygulamalarının dünü, bugünü ve yarını araştırılarak, yaşlıların mevcut ve gelecekteki sorunlarının çözümü için eldeki kaynaklarla neler yapılabileceği tartışılmıştır. SUMMARY : THE EVALUATION OF MEDICO-SOCIAL PROBLEMS OF ELDERLY IN CAFERBEY HEALTH CENTER İN KAYSERİ HEALTH DISTRICT This research has been carried out in Caferbey Health Center Area which is one of health centers of Kayseri Healt District in 1990.It was studied on 274 old people at the age group of 65 years and over. This research was carried on to investigate the health and social problems of old people in our district and country. Another aim of our study was to bind solutions to these problems.Our research group has been investigated according to their lifestyles personal beatues medical and social problems. A questionare has been given to 274 people Phisical examination and laboratıry tecniques were used to evaluate for study group. These findings have been compared with literature.The history of aging the care of old people's past today future has been investigated in our country and the world.It has been discussed what could be done to solve old peole's problems with existing resources.
Özet (Çeviri)