Intra prediction with 3-tap filters for lossless and lossy video coding
Üç-elemanlı filtre ile kayıplı ve kayıpsız video kodlama için resim içi kestirim
- Tez No: 442313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KAMIŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Video kodlayıcılar temel olarak kayıplı sıkıştırma için tasarlanır. Modern kayıplı video sıkıştırmanın temel adımları şunlardır: blok tabanlı uzamsal ya da zamansal öngörüm, öngörülmüş hata bloğunun dönüştürülmesi, dönüştürülen katsayıların nicemlenmesi ve nicemlenen katsayıların yan bilgilerle birlikte entropi kodlanması. Bazı durumlarda, bu kayıplı kodlama yapısı sıkıştırma için verimli olmayabilir. Örneğin, kayıpsız kodlama yapmak istendiğinde, dönüşüm ve nicemleme adımları atlanır. Ya da sentetik video içeriğinin (animasyonlar vb.) kayıplı sıkıştırılmasında, dönüşüm adımı bazı bloklar için atlanabilir, öngörüm hataları nicemlenir ve o bloklar entropi kodlanır. Bu durumlarda, blok tabanlı uzamsal öngörüm (resim içi öngörüm) pikselleri yeterince ilintisizleştiremez ve sıkça büyük öngörüm hatalarıyla karşılaşılır. Dönüşümün atlandığı durumlarda, blok tabanlı öngörüm daha doğru bir öngörümleme yöntemi olan piksel piksel öngürümlemeyle yer değiştirilebilir çünkü blok içindeki orijinal/tekrar oluşturulmuş komşu pikseller dönüştürülmedikleri için hazır olacaklar. Bu tez üç-elemanlı filtrelemeye dayanan piksel piksel öngörüm yöntemini inceler ve bu yöntem öngörüm için iki boyutlu korelasyon modeline göre üç komşu pikseli kullanır. Önerilen yöntemlerin ikisi kayıpsız resim içi kodlama için tasarlanmıştır. Bu yöntemlerin birisi için öngörüm ağırlıkları önceden elde edilir ve diğeri için bu ağırlıklar kodlama sırasında elde edilir. Önerilen üçüncü yöntem dönüşümün atlandığı bloklarda kayıplı resim içi kodlama için üç-elemanlı filtrelemeyi kullanır. Önerilen bu yöntemler HEVC referans yazılımı değiştirilerek uygulanmıştır ve deney sonuçları üç-elemanlı filtrelemeye dayanan piksel piksel uzamsal öngörüm yönteminin kayıplı ve kayıpsız sıkıştırma verimliliğini artırabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Video coders are primarily designed for lossy compression. The basic steps in modern lossy video compression are block-based spatial or temporal prediction, transformation of the prediction error block, quantization of the transform coefficients and entropy coding of the quantized coefficients together with other side information. In some cases, this lossy coding architecture may not be efficient for compression. For example, when lossless video compression is desirable, the transform and quantization steps are skipped. Or in lossy compression of synthetic video content (such as animations), the transform may be skipped for some of the blocks and the prediction error is quantized and entropy coded in those blocks. In these cases, the block-based spatial prediction (called intra prediction) cannot sufficiently decorrelate the pixels by itself and large prediction errors become more frequent. For the cases where the transform is skipped, the block-based prediction can be replaced with a more accurate pixel-by-pixel prediction since the original/reconstructed neighboring pixels inside the block will be readily available due to the lack of transform. This thesis explores pixel-by-pixel prediction methods based on 3-tap filtering which use three neighboring pixels for prediction according to a two-dimensional correlation model. Two of the proposed methods are designed for lossless intra coding, one with offline determined prediction weights and the other with online determined adaptive weights. The third proposed method uses the 3-tap filtering method for the transform skipped blocks in lossy intra coding. The proposed methods are implemented within the HEVC reference software and the experimental results indicate that the pixel-by-pixel spatial prediction method based on 3-tap filtering can improve the compression efficiency for both lossless and lossy coding.