Comparison of rotor inflow models for flight simulation fidelity
Rotor iç-akış modellerinin uçuş simülatörü doğruluğu için karşılaştırılması
- Tez No: 442316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY YAVRUCUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Gerçek zamanlı döner kanat simülasyonlarında, seçim yapılabilecek birçok dinamik iç-akış modeli bulunmaktadır. Dinamik iç-akış modelleri literatürde iyi belgelenmesine karşın, modellerin karşılaştırılması genellikle mevcut değildir. Bu tezde, uçuş simülatörlerinde yaygın olarak kullanılan eşdağılımlı iç-akış, Payne'nin katsayılarıyla genişletilmiş eşdağılımlı iç-akış, Pitt-Peters iç-akış ve yüksek harmonikli Peters-He iç-akış modelleri iyi bilinen bir pal elemanı modeline entegre edilmiştir. Dinamik iç-akış modellerinin dayandığı teorik altyapı verilmiştir. Pal elemanı modeli ve trim metodu açıklanmıştır. Dikkate alınan dinamik iç-akış modelleri üç farklı gruptaki deneylesel verilerle karşılaştırılmıştır. İlk olarak, konik ve diktörgen palli konfigurasyon için hesaplanan iç-akış alanı, deneysel iç-akış ölçümleriyle karşılaştırılmıştır. İkinci olarak, iç-akış varyasyonunun flaplama dinamiğine etkisi incelenmiştir. Son olarak, dinamik iç-akış modellerinin kararlı durumdaki performans tahminleri karşılaştırılmıştır. Tüm karşılaştırmalarda, rotor diski üzerindeki iç-akış dağılımı verilmiş ve ilgili gözlemler sunulmuştur. Dinamik iç-akış modellerinin doğruluğu özetlenmiş ve modellerin kullanımı için tavsiyeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In real-time rotorcraft simulations, there are various dynamic inflow models to chose from. Although dynamic inflow models are well documented in literature, a comparisons of them are not commonly available. In this thesis, dynamic inflow models commonly used in flight simulators are, namely uniform inflow, extesion of uniform inflow with Payne's coefficients, Pitt-Peters inflow and Peters-He inflow model with higher harmonics, integrated to a well-known blade element model. A theoretical background for dynamic inflow models are given. Blade element model and trimming methods are explained. The considered dynamic inflow models are compared with three different sets of experimental data. First, computed induced flow field for tapered and rectangular blade configurations are compared with the measured inflow. Secondly, the effects of induced flow variation over the flapping dynamics is examined. Finally, the dynamic inflow models are compared in terms of steady-state performance predictions. In all comparisons, inflow distributions on the rotor disk are given and related observations are presented. The fidelity of the dynamic inflow models are summarized and recommendations are given.