Investigation of the role of a canditate effector of wheat stripe rust pathogen in plant immunity
Aday sarıpas patojen efektör proteininin bitki immünitesindeki rolünün araştırılması
- Tez No: 442317
- Danışmanlar: Prof. Dr. MAHİNUR AKKAYA, Prof. Dr. ERDOĞAN EŞREF HAKKI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tezde, gelişmiş bitki moleküler biyoloji ve bitki biyoteknoloji teknikleri kullanarak, kısa sistin bakımından zengin Pst aday efektörü; PstSCR1'in işlevi anlaşılmaya çalışmıştır. PstSCR1 homolog proteinleri sadece Pst patojeninde ve bir de yakın akrabası olan Puccinia graminis f. sp. tritici (Pgt) patojende korunmuş olarak bulundu. PstSCR1 Nicotiana benthamiana'da signal peptit ile anlatımı yapıldığında bitki immün sistemini uyardığı halde signal peptitsiz anlatımı immün sistemini uyarmamıştır. Bu sonuç, efektötün signal peptit ile bitki hücresinin apoplastına salındığını ve apoplastda işlevsel olduğunu göstermiştir. Mikroskopik görüntüleme çalışmaları efektörün hücre içi lokalizasyonun apoplast olduğunu desteklemistir. Aynı zamanda immün sisteminin uyarılmasının Phythophtora infestans ve Peronospora tabacina N. benthamiana yapraklarında gelişmesini ve spor oluşturmasını yavaşlattığı saptanmıştır. Bununla birlikte, PstSCR1 çok fazla ekspres edildiğinde hücre ölümünü tetiklemektedir. Brassinosteroid duyarsız 1-Associated Kinase 1 (BAK1/SERK3) susturulmuş N. benthamiana'da hücre ölümünün azalmış olması bu efektörün BAK1/SERK3 reseptör tarafından tanındığı ve bu nedenle immün sistemini uyarma mekanizmasının PTI olduğunu desteklemiştir. Bir başka destek ise, protein olarak izole edilmiş efektör N. benthamiana yapraklarına enjekte edildiğinde defans genleri olan NbCYP71D20 ve NbACRE31 indüklenmiştir. Bu sonuçlar konaklarda immün tepkisi oluşturabildiği ve bu efektör PTI yoluyla 'non-host' bağışlığı sağladığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The advanced plant molecular biology and plant biotechnology tools were employed in this thesis, in order to understand the role of a candidate effector, PstSCR1, of Puccinia striiformis f. sp. tritici (Pst) causing yellow rust disease in wheat. The homologues proteins of PstSCR1 were found to be only conserved in Pst, and in its closest relative, Puccinia graminis f. sp. tritici (Pgt). When PstSCR1 was expressed in Nicotiana benthamiana with its signal peptide (SP), it provoked the plant defense, whereas no such effect observed when it is expressed without SP, since SP facilitates crossing of proteins through cellular membranes, it is predicted that the effector is only functional (in triggering plant immune response) if secreted into plant apoplast. The subcellular localization of PstSCR1 was also investigated by microscopic analysis; the effector was indeed secreted to apoplast as the same as apoplastic marker C14 protein. It was also observed that the expression of the effector lowered the pathogenicity of Phythophtora infestans and Peronospora tabacina on N. benthamiana leaves, respectively. Moreover, when PstSCR1 was overexpressed, it triggered cell death. Brassinosteroid insensitive 1-Associated Kinase 1 (BAK1/SERK3) silenced N. benthamiana, cell death was remarkably abated, indicating BAK1 dependent function. Although SCR1-purified treatment on N. benthamiana showed a lack of cell death, it resulted in induction of defense genes NbCYP71D20 and NbACRE31, of which are induced in BAK1 dependent immune response. Based on our results, Pst-secreted protein, SCR1 can activate PAMP-triggered immunity on non-adapted hosts and contribute to non-host resistance.