Electrical impedance tomography using Lorentz fields
Lorentz alanları ile elektriksel empedands tomografisi
  1. Tez No: 442431
  2. Yazar: REYHAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÜNERİ GENÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, biyolojik dokuların elektriksel iletkenlik özelliklerinin görüntülenmesi için yeni bir yaklaşım önerildi. Bu yaklaşım, ultrason ve statik manyetik alanla elektrik akım indükleme tabanlıdır. Akustik titreşimler, biyolojik doku üzerine yerleştirilen piezoelektrik dönüştürücüler tarafından oluşturulur. Yeni teknigin benzetimi için basınç ve elektromagnetik denklemlerin birlikte çözülmesi gerekir. Önerilen yaklaşımın fizibilitesi analitik ve sayısal tekniklerle incelendi. Doku/organda basınç dağılımı oluşturmak için doğrusal dizili ve tek elemanlı ultrasonik dönüştürücüler kullanıldı. Statik manyetik alanın varlığında oluşan hız akım yoğunluğu, dokunun etrafını çevreleyen algılayıcı bobin ile algılanır ve iletkenlik dağılımını geriçatmak için kullanılır. Oluşan akım yoğunluğunu algılamak için yeni bir bobin sistemi önerildi. Geriçatma algoritmalarından Kesilmiş Tekil Değer Ayrıştırması Metodu kullanıldı. Sonuçlar, önerilen yaklaşımın yeni, pratik ve elektrik iletkenlik görüntülemesi için yüksek çözünürlükte bir görüntüleme olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a novel approach is proposed to image the electrical conductivity properties of biological tissues. This technique is based on electrical current induction using ultrasound together with and applied static magnetic field. Acoustic vibrations are generated via piezoelectric transducers located on the surface of a biological body. To simulate the new technique multiphysics solution is required which couples pressure and electromagnetic equations. The feasibility of the proposed approach is investigated using analytical and numerical techniques. A linear phased array piezoelectric transducer and a single element transducer are used to form pressure distribution in human body/tissue. In the existence of a static magnetic field, the resultant (velocity) current density is sensed by a receiver coil encircling the tissue and used for reconstructing the conductivity distribution. To sense the resultant current density a novel coil configuration is proposed. Truncated Singular Value Decomposition (tSVD) Method is used as a reconstruction algorithm. Results show the potential of this approach as a new, practical and high resolution imaging modality for electrical conductivity imaging.