Ratlarda %70'lik karaciğer rezeksiyonundan sonra gelişen bakteriyel translokasyon
  1. Tez No: 44244
  2. Yazar: ZİYA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT BENGİSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
44 ÖZET Karaciğerin major rezeksiyonundan sonra barsak bakterilerinin MLN ve sistemik kan dolaşımına transloke olabildiklerini göstermek amacı ile ratlar üzerinde eksperimental bir çalışma planlandı. % 70'likKaraciğer rezeksiyonlanndan itibaren 2. saat MLN kültürlerinde üreme saptandı. En fazla üreme 6. saatte ve ratlann% 80 'inde görüldü. MLN'lan kültürlerinde bakteriyel üreme ameliyattan 4 gün sonrasına kadar devam etti. Sistemik kan dolaşımında bakteriemi ise hepatektomiden 6 saat sonra saptandı ve ameliyattan 4 gün sonrasına kadar devam etti. Ameliyattan 6 saat sonraki pozitif kan kültür oranı % 40 idi. Yalancı ameliyat yapılan kontrol grubu ratlarda ameliyat sonrası hiçbir zaman periyodunda MLN ve kan kültürlerinde üreme görülmedi. Kültürlerde diğer mikroorganizmalara göre en fazla E. coli üredi. Karaciğer rezeksiyonu yapılan ratlarda standart karaciğer enzimlerinin plazma seviyeleri AST ve ALT de ameliyattan 4 saat sonrasından itibaren, alkalen fosfataz' da 6. saatten itibaren kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksekti. Bu durum AST ve alkalen fosfatazda ameliyattan 6. güne kadar ALT1 de ise 2. güne kadar devam etti. Total bilirubin seviyesi, ameliyattan 4 saat sonra plazmada kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek oldu. Bu durum 4. gün sonuna kadar devam etti. Ancak ratlarda karaciğer yetmezliği belirtileri gözlenmedi. Barsak histopatolojisinde, kontrol ve çalışma grubu ratlarda ameliyattan sonraki bütün zaman periyodunda ışık mikroskopu ile yapılan barsak mukozası incelemelerinde morfolojik değişikliklere rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY An experimental study was planned on rats to show the possibility of intestinal flora to be translocated to MLNs and systemic circulation after major hapatectomy procedure. A group of rats underwent 70% hepatectomy and another group had a sham operation procedure. An additional group of rats underwent 70% hepatectomy and blood pressure changes were recorded both pre and postoperatively to exclude hemorrhagic shock. MLNs cultures showed positive results at the second hour of hepatectomy. At the sixth hour, positive culture rates made a maximum of 80 per cent. Positivity in the cultures of MLNs continued for 4 days. Bacteriemia was recorded after sixth hour of hepatectomy and continued for 4 days postoperatively. The rate of positive blood cultures at the sixth hour of postoperative period was 40 per cent. There was no postoperative positive cultures of MLNs and blood in the rats of the control group that has undergone the sham operation. E. coli was the predominant microorganism in the cultures. In the rats of hepatectomy group, the plasma levels of AST and ALT after the fourth hour and alkalene phosphatase after the sixth hour were significantly higher than those of the control group. The increase persisted for 6 days for AST and alkaline phosphatase and 2 days for ALT. Total bilirubin level in the study group was significantly higher than the control group at the fourth postoperative hour and persisted for 4 days postoperatively. However, there were no signs of liver failure in rats. In the histological examination of intestines, no spesific microscopic difference was reported between the two groups.