Üst abdominal kesilerin solunum fonksiyonlarına etkisi
- Tez No: 44245
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT SARIKAYALAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Pulmoner komplikasyonlar, postoperatif dönemde morbidite ve mortalitenin en önemli nedenlerinden birini oluşturmaktadırlar. Preoperatif dönemde solunum fonksiyonlarının değerlendirilmesi, postoperatif komplikasyonların önlenmesinde çok yararlıdır. Solunum fonksiyonlarının değerlendirilmesinde en çok Solunum Fonksiyon Testleri ve Arteryel Kan Gazı analizinden yararlanılır. Çalışmamızda üst abdominal kesiyle öpere edilen 40 hastaya, preoperatif dönemde ve postoperatif 1., 3. ve 7. günlerde Solunum Fonksiyon Testleri uygulandı ve Arteryel Kan Gazı analizleri yapıldı. Böylece Solunum Fonksiyon Testleri ve Arteryel Kan Gazlarından yararlanarak, cerrahinin etkisiyle hastaların solunum fonksiyonlarında oluşan değişiklikler ortaya konulmaya çalışıldı. Hastaların hiçbirisinde postoperatif pulmoner komplikasyon saptanmadı. Ancak Solunum Fonksiyon Testleri ve Arteryel Kan Gazlarındaki parametrelerin ortalama değerleri, cerrahinin etkisiyle postoperatif dönemde oldukça azaldı. Bu azalma ağrının ve diyafragma disfonksiyonunun etkisiyle, en belirgin olarak postoperatif 1. günde gözlendi. Bu değerler giderek yükselerek postoperatif 7. günde preoperatif değerlere yaklaştı. Çalışmamızda göbeküstü median kesiyle öpere edilen olgularda postoperatif dönemdeki pulmoner fonksiyon bozuklukları subkostal kesiyle öpere edilenlere göre çok daha fazla idi. Ayrıca yaş, cinsiyet, sigara alışkanlığı ve anestezi süresi bu bozulmada etkili olan diğer faktörler idi. Her ne kadar klinik ve radyolojik olarak pulmoner komplikasyon saptamamış olsak da, Solunum Fonksiyon Testleri ve Arteryel Kan Gazlarındaki bozulmaların gelişebilecek muhtemel pulmoner komplikasyonların habercisi olduğunu düşünmekteyiz. Bu çalışmada, üst abdominal cerrahi öncesinde pulmoner komplikasyon riskini gözönünde tutarak; keşi tipinin, anestezi süresinin, yaşın ve sigara alışkanlığının önemini vurgulamak istedik. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pulmonary complications are very important causes of postoperative morbidity and mortality. Assessment of pulmonary functions preoperatively, is very useful in preventing postoperative pulmonary complications. Pulmonary Function Tests and Arterial Blood Gas analysis are the most used tests in the assessment of pulmonary functions. In our study, pulmonary function tests and arterial blood gas analysis were applied preoperatively and on postoperative 1., 3. and 7. days to 40 patients undergoing upper abdominal surgery. So we tried to point the changes in the pulmonary functions of the patients, occured with the effect of surgery, by using pulmonary function tests and arterial blood gas analysis. We observed no postoperative pulmonary complication on our cases. But the average values of the parameters of pulmonary function tests and arterial blood gas, decreased significantly on postoperative period by the effect of surgery. This decrease was most clear on postoperative 1. day, because of pain and diaphragmatic dysfunction. These values increased progressively and approached their preoperative values on postoperative 7. day. In our study, derangements of pulmonary functions were more significant in the cases operated with midline upper abdominal incisions than the cases with subcostal incisions. In addition age, sex, smoking and the duration of anesthesia were other important factors of these derangements. Although we have observed no clinically or radiologically evident pulmonary complication, we think that the derangements on pulmonary function tests and arterial blood gas analysis, are indicatiors of probable pulmonary complications. In this study, we aimed to emphasize the importance of site and type of incision, duration of anesthesia, age and smoking on pulmonary complication risks, while deciding an upper abdominal operation. 38