Compact coherent backlight illuminator for wide field of view near to eye displays
Göze yakın ekranlar için kompakt arka ışık aydınlatıcı
- Tez No: 442456
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÜREY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Geçtiğimiz yıllarda mikro-elektronik, optik ve üretim alanında yaşanan ilerlemeler teknolojide minyatürleşme, kişiselleşme ve mobilleşme eğilimini de beraberinde getirdi. Hoparlörlerin yerini kulaklıklara bırakması gibi, büyük ekranlar da yerini taşınabilir olan alternatiflerine bırakmaya başladı. Günümüzde sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik sunan gözlükler eğlence, eğitim, tıp ve askeri alanlarda sıkça kullanım bulmaktadır. Bu akıllı gözlüklerde beklenen özellikler yüksek çözünürlükte görüntü vermeleri, yüksek görme alanına sahip olmaları, taşınabilir ve hafif olmaları, yeterli parlaklıkta aydınlatmaya sahip olmalarıdır. Halihazırda var olan ürünler bu sıralanan özelliklerden yalnızca bir ya da birkaçına sahiptir. Bu tez çalışmasında akıllı gözlüklerde kullanılmak üzere geniş görme alanı yaratabilen, kompakt coherent arka ışık kaynağı tasarımı yapılmıştır. Bu ışık kaynağı, bir fiberin ucuna ışığın dağılmasını sağlayacak nano parçacıklar konularak tasarlanmıştır. Sistem içbükey aynalarla tamamlanarak ışığın yakınsak bir profile kavuşması sağlanmıştır. Tasarlanan ışık kaynağı iletici veya yansıtıcı ekranlarda, sanal ve artırılmış gerçeklik gözlüklerinde, uzaysal ışık modülasyonu ile 3 boyutlu holografik sistemlerde kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The advancements in micro-electronics, optics and fabrication during the recent decades have led to an ever rising miniaturization, personalization and mobility trend in technology. Just as the headphones that replaced loudspeakers; large televisions and monitors are getting substituted by personal and portable displays, including the wearable near to eye displays (NEDs). Immersive NEDs present users virtual reality (VR), while optically see-through NEDs present augmented reality (AR), with dozens of niche applications in entertainment, education, medical and military domains. The ultimate NED should simultaneously provide high resolution, wide field-of-view (FOV), thin form-factor, large eye box, sufficient brightness and light efficiency, which are all competing requirements. Existing solutions indeed meet merely a subset but not all of the listed objectives. In this thesis, a novel fiber based point source illuminator for near to eye displays capable of presenting wide field of view is presented. The proposed technology is suitable for both immersive (virtual reality) and optical see-through (augmented reality) applications. Proposed design is a coherent backlight illuminator that combines a fiber, scattering nanoparticles and a concave or ellipsoidal mirror which converts the wave from fiber to a converging wave. It is also possible to minimize the volume and to use the demonstrated technology in equipment where small form factor is important. The technology is also adjustable for different illumination profiles (collimated, converging, diverging etc.). Point source fabrication and three different configurations for point source usage are presented. Images captured with a computer generated holograms are presented to support the validity of the design.