Siirt ekolojik koşullarında farklı dikim zamanlarının bazı glayöl (Gladiolus grandiflorus) çeşitlerinin kesme çiçek verim ve kalitesine etkisi
The effect of different planting times on cut flower yield and quality of some gladiolus (Gladiolus graniflorus L.) varietis grown in ecolojical conditions of Siirt
  1. Tez No: 442502
  2. Yazar: RUKİYE KELEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU ÇIĞ, DOÇ. DR. NALAN TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma 2015 yılında Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'ne ait araştırma ve uygulama bahçesinde, açık arazide yürütülmüştür.Çalışmanın amacı, Siirt ekolojik koşullarında farklı dikim zamanlarında, farklı glayöl çeşitlerinin verim ve kalite bakımından incelenmesidir.Araştırmada 4 farklı glayölçeşidinin kormları (Nova Lux, Purple Flora, White Swan ve Red Beauty) ve 3 farklı dikim zamanı (8 Mayıs, 23 Mayıs ve 6 Haziran) kullanılmıştır.Dikilen Glayöl kormlarında kalite ve verim bakımından fenolojik ve morfolojik gözlemler yapılmıştır. Siirt ekolojik koşullarında en uygun glayöl dikim zamanı olarak 23 Mayıs en iyi sonucu vermiştir. Kesme çiçek özellikleri incelendiğinde isebitki boyu, başak uzunluğu, çiçek sapı uzunluğu, çiçek sapı kalınlığı, dal ağırlığı,kandil sayısı ve vazo ömrü bakımından en uygun çeşitlerin White Swan ve Purple Flora olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out, in the research and application garden of Siirt University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture in 2015. The aim of the study is to observe in different planting times in different cultivars of gladiolus in terms of yield and quality in Siirt ecological conditions. Four different gladiolus cultivars (Nova Lux, Purple Flora, White Swan ve Red Beauty) and three different planting time were used in the study. Phenological and morphological observations were made in terms of yield and quality on gladiolus corms. May 23 has resulted to be the best time for plantinggladilous inSiirt. When look at their cut flower properties, it has been found out that White Swanand Purple Flora are the most appropriate ones in terms of plant height, spike length,stem length and diameter, branch weight and number of kandils/spike