Urban growth simulations with agent-based modeling and cellular automata
Hücresel özdevinim ve etmen tabanlı modeller ile kentsel büyüme simülasyonları
  1. Tez No: 442521
  2. Yazar: CEMAL KORAY BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BİRGÜL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde birçok bilim dalı artık el ile hesaplanamayan karmaşık işlemler için bilgisayar teknolojilerini ve bilgisayar algoritmalarını kullanmakta. Mimarlık ve şehir tasarımı gibi bilim dalları bu bilgisayar teknolojilerine son 20 yılda dahil olarak bu teknolojik ilerlemeleri geriden takip etmekteler. Ancak, son 20 yılın getirdikleri ile tasarım alanları da bu konuları ajandalarına dahil etmiş hatta teoriler ve kavramlar ortaya koymaya başlamıştır. Bu tezde, şehircilik ve şehirlerin karmaşıklıkları üzerine yapılan bilgisayar destekli çalışmaların üzerine bir okuma yapılmış, teorik yaklaşımlarla beraber bu kavramların işlemsel matematik ile bilgisayar algoritmasına çevirilmesi incelenmiştir. Tezdeki çalışmada, bilgisayarlı tasarım teknolojilerin özellikle şehir gibi karmaşık yapıların çözümlenmesini ve hatta onların simüle edilmesini araştırmaktadır. Bu aşamada Etmen Tabanlı Modelleme (Agent-Based Modellıng) methodlarıyla şehir büyümesi modellerini araştırılmıştır. Etmen Tabanlı Modelleme tarihi ve bu methodlarla yapılmış şehircilik projelerive bu projelerin soyut matematiksel algoritmaları incelenerek yeni bir model için incelenmiştir. Bu araştırmalar dahilinde soyut matematik kurallarıyla beraber bir Çoklu Etmen Tabanlı bir model kodlanmıştır. Bu kodun parametreleri araştırılmış ve bu parametrelerin optimal değerleri, şehirlerin yapısal nitelikler açısından değerlendirilmiş ve bu süreçte elde edilen parametreler ile İstanbul haritası üzerinden bir simülasyon yapılmıştır. Bu simülasyonun sonuçları ve gerçek haritalar karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, many fields of sciences use computer technologies and computer algorithms to compute the complex equations that are impossible to calculate manually. Architecture and urban design fields started to use these tools in last about 20 years, later than many fields of studies. Even though, in this last 20 years, besides including the tools in design fields, there happened to be theories and concepts that developed through these tools. This thesis researched complexity of cities and growth of cities throughout the digital tools. The research focuses on the theoretical fundamentals of computational approaches to urban design and the abstraction of theories to algorithms. In this thesis, understanding the cities through computational tools and the ability of these tools to simulate the complexity of cities has been researched. For this research, agent-based modeling algorithms on urban growth are reviewed. The history of agent-based models on urban design projects is investigated. Through these projects, their abstractions of mathematical approaches are examined for a new model. According to the research and earlier models, a multi-agent-based model built. Furthermore, the parameters of the model have been tested over the urban properties. Finally, these parameters are applied to a map of Istanbul and discussed through the outcomes of simulations.