Bitümlü sıcak karışımlarda agrega olarak mermer atığı kullanımının araştırılması
Investigation of marble waste usage as aggregate in bituminous hot mixtures
  1. Tez No: 442550
  2. Yazar: MURAT OKUBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SİNAN YARDIM, DOÇ. DR. BAHA VURAL KÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Endüstriyel ürünlere olan talep artışı, doğal kaynak olan hammadde tüketimini hızlı bir şekilde arttırmaktadır. Bu durum, doğal kaynakların sürdürülebilirliğini de tehlikeye düşürmektedir. Bu nedenle atıl durumda kalan atık malzemelerin kullanılması ve ekonomiye kazandırılması çalışmaları hız kazanmıştır. Bu bağlamda, inşaat sektöründe önemli oranda talep gören mermerin işlenmesine bağlı oluşan atıkların değerlendirilmesi, akademik alanda çalışmaların başlamasına yol açmıştır. Bu çalışmada; karayolu üstyapısında bitümlü sıcak karışımlarda (BSK) mermer atıklarının hem kaba ve ince agrega hem de filler olarak BSK'larda sıklıkla kullanılan kalker agrega ile birlikte kullanımının uygunluğu araştırılmıştır. Çalışma içerisinde deneylerde kullanılacak olan bitüm üzerinde standart bağlayıcı deneyleri yapılmış, agregaların fiziksel özellikleri belirlenmiş ve her bir karışım türünün optimum bitüm içeriği, Marshall yöntemine göre tespit edilmiştir. Hazırlanan numuneler üzerinde; Marshall stabilite ve akma, indirek çekme rijitlik modülü, indirek çekme mukavemeti, indirek çekme yorulma, tekerlek izi, dinamik sünme deneyleri ve ayrıca adezyon özelliklerini değerlendirecek yeni bir yöntemle deneyler yapılarak sonuçları karşılıklı olarak analiz edilmiştir. Ayrıca mermer atıklarının agrega üretim maliyetleri de tespit edilmiş ve ekonomik olarak kullanılabilirliği değerlendirilmiştir. Çalışmalar neticesinde; atıl halde depolanan mermer atıklarının bitümlü sıcak karışımlarda kullanılabilirliğine dair, gerekli şartname limit değerlerinin sağlandığı ve üretim maliyetlerinin normal yollar ile üretilen kalker agregaya göre daha ekonomik olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Increase in demand for industrial products rises quickly the consumption of raw material. This case endangers the sustainability of natural resources. Therefore, researches about the utilizing of waste materials which are the trash, and regaining of these materials to the economy continues very quickly. In this respect, the evaluation of the waste materials which obtain from marble industry, led to start academic studies on the civil engineering industry. In this thesis, suitability of waste marble with the limestone aggregate, as the coarse aggregate, fine aggregate and filler, has investigated to use in the hot mix asphalt for pavement. In the experimental studies, standard binder tests were applied on the bitumen which was used in the tests; the physical properties of aggregate were determined, and the optimum bitumen contents of each type of mixture were obtained according to the Marshall Method. Marshall stability and flow, indirect tensile stiffness modulus, indirect tensile strength, indirect tensile fatigue, rutting and dynamic creep tests were performed on the samples. In addition, adhesive properties were determined with a new method and obtained results were compared with results of the traditional tests. Moreover, the costs of production of the waste marble aggregate were calculated and evaluated the economical usability. As a result, hot mix asphalt samples that produced with waste marble aggregates provide the limit values in the specifications. Furthermore, hot mix asphalt produced with waste marble aggregates is more economical than the hot mix asphalt produced with limestone aggregates.