Investigation of the moisture susceptibility characteristic of Mugla marble within hot mix asphalt
Muğla mermerinin suya duyarlılık karakteristiklerinin bitümlü sıcak karışımlarda incelenmesi
  1. Tez No: 703613
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ÇAĞRI GÖRKEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaştırma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ticari gelişmelerin artması nedeniyle her geçen gün yeni karayolu ağları inşa edilmektedir. Teknolojideki gelişmelere bağlı olarak artan dingil yüklerinin ve küresel ısınmanın neden olduğu iklim koşullarındaki değişimin etkisi, mevcut yollarda performansın düşmesini, hizmet ömrünün kısalmasını ve esnek kaplamadaki deformasyonlara sebebiyet vermektedir. Günümüzde araştırmacılar, yol yapımında kullanılan sınırlı kaynaklar nedeniyle alternatif kaynaklar üzerinde araştırmalar yapmaktadır. Bu çalışmada, tüm karışımlar için optimum bitüm içeriklerinin tayininde Sıcak Karışım Asfalt karışımları için Marshall Karışım Tasarımı yöntemi kullanılmıştır. Üç farklı tipte agrega (Kireçtaşı, Kalsit bazlı mermer atığı ve Peridotit) ile hazırlanan bitümlü karışımların suya bağlı bozulmalara karşı direnci iki farklı tipte bitümlü baglayıcı (B50 / 70, B100 / 150) kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu anlamda B 50/70 ve B 100/150 sınıflandırılmış işlenmemiş bağlayıcı üzerine geleneksel bitüm testleri uygulanmış ve agregaların (Kireçtaşı, Kalsit bazlı mermer atığı ve Peridotit) özellikleri geleneksel agrega testleri belirlenmiştir. Farklı agrega türleri (Kireçtaşı, Kalsit bazlı mermer atığı ve Peridotit) içeren sıcak karışım asfaltın (HMA) suya bağlı bozulma özellikleri de bu çalışmada incelenmiştir. Bu amaçla, karışımların suya bağlı bozulmalar üzerindeki performansının değerlendirilmesi için kireçtaşı, kalsit bazlı mermer atığı ve peridotit agregası ile hazırlanan numunelere soyulma önleyici katkı olarak sönmüş kireç ilave edilmiştir. Numunelerin soyulma ve suya bağlı bozulma özellikleri sırasıyla Nicholson Soyulma Testi (ASTM D 1664) ve Modifiye Lottman Testi (AASHTO T 283) ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak kalsit esaslı mermer atığının ve peridotit agregasının mekanik özelliklerinin, çekme mukavemet oranının ve Marshall parametrelerinin spesifikasyon sınırları içerisinde kaldığı görülmüştür. Soyulma önleyici katkıların eklenmesi, tüm asfalt karışımlarının dolaylı gerilme mukavemeti değerlerini ve gerilme mukavemeti oranını önemli ölçüde artırmıştır. Yaş ekleme yönteminde % 1.5 sönmüş kirecin kullanılması, bitümlü karışım davranışında önemli bir gelişme göstermiştir. Sönmüş kireç katkısı ile hazırlanan kalsit esaslı mermer atıkları, agrega türü nedeniyle sönmüş kireç katkısı kullanılmadan hazırlanan bitümlü karışımlara göre daha az etki göstermiştir. Tüm sonuçlar göz önüne alındığında kireçtaşı agregasına alternatif olarak kullanılabileceği ve atık agregalarının ekonomiye geri kazandırılacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the increment in commercial developments, new highway networks are being constructed each day. The effect of the raise in axle loads due to developments in technology and the variation in climate conditions caused by global warming, cause the reduction of performance in existing roads, service life, and the deformations in flexible pavement. Nowadays, researchers are making research on alternative sources because of the limited resources used in road construction. In this study, the Marshall Mix Design method for Hot Mix Asphalt mixtures was used to determine the optimum bitumen contents for all mixtures. The resistance against water-induced damage of bituminous mixtures prepared with three different types of aggregates (Limestone, Calcite based marble waste and Peridotite) has been evaluated with the utilization of two different types of bituminous binders (B50/70, B100/150). In this sense, traditional bitumen tests have been applied on B 50/70, and B 100/150 classified virgin (unmodified) binder and aggregate tests have been performed to determine the properties of aggregates (Limestone, Calcite based marble waste and Peridotite). The water-induced damage characteristics of hot mix asphalt (HMA) containing different aggregate types (Limestone, Calcite based marble waste and Peridotite) have also been investigated in this study. For this purpose, the addition of hydrated lime as an anti-stripping agent to the samples prepared with limestone, calcite and peridotite aggregate has been added to evaluate the performance of mixtures on water-induced damage. Stripping and water-induced damage properties of samples were evaluated by Nicholson Stripping Test (ASTM D 1664) and Modified Lottman Test (AASHTO T 283), respectively. Results indicated that the mechanical properties, tensile strength ratio and Marshall parameters of calcite-based marble waste and peridotite aggregate remain within the specification limits. Addition anti-stripping additives significantly increased the indirect tensile strength values and tensile strength ratio of all asphalt mixtures. The utilization of 1.5% hydrated lime in the wet addition method has shown a significant improvement in terms of moisture susceptibility. Calcite based marble waste prepared using hydrated lime additive showed less effect due to aggregate type than bituminous mixtures prepared without using the hydrated lime additive. By taking into consideration all the results, it is thought that waste aggregates can be used as an alternative to limestone aggregate and that waste aggregates will be recycled to the economy.