Hava GNSS verilerinin değerlendirilmesinde hassas kinematik nokta konumlama
Precise kinematical point positioning in processing aerial GNSS data
  1. Tez No: 442571
  2. Yazar: MERT GÜRTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN SOYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde yapay uydulara dayalı konum belirleme teknikleri içerisinde en etkin kullanıma sahip olanı GPS/GNSS (Global Positioning System / Global Navigation Satellite Systems) sistemleridir. Farklı nitelikteki birçok bilimsel ve mühendislik amaçlı çalışmada bu sistemler yaygın olarak kullanılır hale gelmiştir. Öyle ki kara, deniz ve havayolu taşımacılığı gibi ulaştırma alanının temel bileşenini oluşturan sektörlerde GPS/GNSS sistemleri hayati öneme sahiptirler. Başta seyrüsefer (navigasyon) olmak üzere, güvenlik, en kısa mesafe, araç takip gibi unsurlar GPS/GNSS sistemlerinin kullanımına bağlı olarak geliştirilmektedir. Özellikle yüksek risk ve güvenlik unsurlarını içeren bir sektör olan havacılık sektöründe bu sistemlerin kullanımı ayrı bir öneme sahiptir. Sivil ve askeri havacılık sektöründe navigasyon uygulamalarının yanında, hava araçları kullanılarak mühendislik ve bilimsel amaçlı çalışmalarda da GPS/GNSS sistemleri, uygulamanın niteliğine bağlı olarak (örneğin fotogrametrik çalışmalar, hava lidar çalışmaları vb.) etkin şekilde kullanılmaktadır. Yüksek doğruluk gerektiren mühendislik ve bilimsel amaçlı bu çalışmalarda ise kullanılacak olan GPS/GNSS konum belirleme tekniği belirleyici bir unsuru oluşturmaktadır. Son yıllarda kullanımı giderek yaygınlaşan ve hassas mutlak konum belirleme olanağı sağlayan PPP (Precise Point Positioning) tekniği ise hava araçları ile yüksek hızda toplanan kinematik GPS/GNSS verilerinin değerlendirilmesinde bağıl (rölatif) konum belirleme tekniklerine önemli bir alternatif olmuştur. Bu bağlamda farklı nitelikteki hava araçları ile (örneğin uçak, helikopter, insansız hava araçları-İHA, quadcopter vb.) bilimsel ve mühendislik amaçlı uygulamalar için toplanan kinematik GPS/GNSS verilerinin değerlendirilmesi, yürütülecek bu tez çalışmasının temel amacını oluşturmaktadır. Bu kapsamda yapılacak olan araştırmada hava araçları ile elde edilen kinematik GPS/GNSS verilerinin bilimsel/ticari yazılımlar ya da web tabanlı konum belirleme servisleri kullanılarak PPP tekniği ile değerlendirilmesi ve analizinin yapılması planlanmıştır. Böylece bağıl (rölatif) konum belirlemeye önemli bir alternatif olma yönünde gelişim gösteren PPP tekniğinin hava araçları ile yüksek hızda toplanan kinematik GPS/GNSS verilerini değerlendirmedeki performansının araştırılması ve doğruluk analizinin yapılması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
GNSS (Global Navigation Satelite Systems) are the systems with the most effective use among the point positioning techniques with artificial satellites nowadays. These systems which are used in a number of scientific and engineering studies with different qualities have become more widely usable in personal mobile applications in the daily life. A considerable part of this wide use is in transportation systems.In fact, GNSS systems are of vital importance in the industries forming base components of the transportation area such as land , sea and ait transportation. Elements such as primarily navigation, safety, the shortest distance, vehicle tracking are developed depending on the use of GNSS systems. The use of these systems is especially important in aviation industry which includes high-risk and security components. GNSS systems are used effectively in engineering and sientific studies by using air platform besides some civilian and military navigation applications, depending on the quality of the applicatiion(e.g. photogrammetric studies, air lidar studies etc. ) GNSS point positioning technique to be used is a determinant component in engineering and scientific studies requiring high accuracy. PPP(Precise Point Positioning) which is getting more widely used and provides the oppotunity for sensitive and precise point positioning has become an important alternative to relative point positioning techniques in assessing kinematical GNSS data collected at high speed. In this sense, the post-processing of kinematical GNSS data collected for scientific and engineering applications with air platforms of different qualities (e.g. plane, helicopter, unmanned aerial vehicles–UAV, quadcopter etc.) is the main objective of this thesis. Within this framework , it has been planned to evaluated and anlyze kinematical GNSS data obtained by the air platforms by using scientific/commercial softwares or web-based online point positioning services with PPP technique in the research to be made.Thus, it is envisaged that the performance of PPP technique which develops as an important alternative to relative point positioning in assessing kinematical GNSS data collected at high speed with air platforms is researched and its accuracy analysis is made.