Fonksiyonel derecelendirilmiş Timoshenko kirişinin çeşitli sınır şartlarında dinamik analizi
Dynamic analysis of a functionally graded Timoshenko beam under various boundary conditions
- Tez No: 442572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada, uzunluğu L, kalınlığı h, genişliği b olan, kalınlığı boyunca fonksiyonel derecelendirilmiş olan kiriş, Timoshenko kiriş teorisi kullanılarak, sonlu elemanlar yöntemiyle analiz edilmiş ve çeşitli sınır şartlarında dinamik davranışları gözlemlenmiştir. Her iki köşesinden düşey yönde yay ile mesnetlenmiş kiriş durumu ve hem yay hem de sönüm elamanlarıyla mesnetlenmiş kiriş durumu için frekans analizleri yapılmıştır. Ayrıca yay ile mesnetlenmiş kirişin orta noktasından uygulanan harmonik kuvvet altındaki dinamik analizi yapılmıştır. Geometrik özellik olan kiriş uzunluğunun kalınlığa oranının, malzeme özelliği olan üst ve alt malzeme elastiklik modülü oranının, kalınlık boyunca malzemenin nasıl bir değişim göstereceğini ifade eden kuvvet kanunu üstelinin, mesnet koşulları olan boyutsuzlaştırılmış yay katsayısı ve boyutsuzlaştırılmış sönüm katsayısının değişiminin kirişin dinamik davranışı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar tüm bu parametrelerin kirişin frekans parametreleri üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the dynamic behaviour of a functionally graded beam with the thickness h, length L, width b, is investigated by using Timoshenko beam theory and finite element method under various boundary conditions. The free vibration analysis has been made for two boundary conditions: spring supported and viscoelastically supported in vertical direction from both ends. Furthermore, harmonic analysis has been implemented for the spring supported beam with the harmonic force load in the middle of it. The dynamic behaviour of the beam is studied through variations of the geometric property: lenght-to-thickness ratio , material property: elastic modulus ratio of the top to bottom material, power-law exponent which indicates the gradation of the material along the thickness, support conditions: nondimensional spring coefficient and nondimensional damping coefficient. The results indicate that, all of those parameters have a significant influence on the natural frequency parameters.