İnorganik azot kaynağındaki değişime cevapta bitkilerdeki hücresel redoks değişiminin incelenmesi
Investigation of cellular redox changes in plants in response to changing the inorganic nitrogen source
  1. Tez No: 442611
  2. Yazar: ÖMER ADİL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS NALBANTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Azot; bitkinin bütün yaşam evrelerinde, metabolizmadan kaynak paylaşımına birincil öneme sahip bir elementtir. Bundan dolayı azot kaynağındaki değişimin bitki üzerinde tanımlanması zordur ve henüz kesin tanımlamalar getirilememiştir. Bu çalışma; azot kaynağındaki değişmeyle birlikte hücresel redoks durumunda meydana gelen değişikliğe cevapta bitki hücrelerinde meydana gelen biyokimyasal değişimleri tanımlamak ve azot asimilasyon yollarının redoks dengeleme mekanizmalarındaki rollerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla bitki araştırmalarında model organizma olarak kullanılan Arabidopsis thaliana tohumları azot kaynağı olarak nitrat içeren erlenler içinde 15 günlük büyüme sürecine bırakıldı. 9. gün sonunda 26 saat azot açlığına bırakıldıktan sonra azot kaynağı olarak 1mM konsantrasyonda amonyum veya nitrat ilave edildi. 9.gün sonunda, azot açlığında ve yeni azot kaynağı ilavesinden sonra takip eden 1. , 3. ve 5. gün sonunda hasat edilen bitkilerin; protein miktarları, bazı antioksidan enzim aktiviteleri, lipid peroksidasyonu, H2O2 düzeylerindeki değişimler, GS, GOGAT ve GDH enzim aktiviteleri ölçülmüştür. Hem amonyum hem de nitrat protein değerlerini ve GS aktivitelerini azaltmış; SOD, GR ve AP aktivitelerini arttırmış; CAT aktivitelerinde aynı etkileri göstermiş; hem H2O2 değerleri hem de GOGAT aktivitelerinde farklılık göstermiştir. Amonyum ve nitrat hem MDA'lı bileşiklerin değerlerinde hem de GDH aktivitelerinde ters etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Nitrogen is a primary important element present in all the life stages and processes of plants, from metabolic pathways to the distribution of resources; therefore, identification of the changes of nitrogen utilization in plants is difficult and precise identification could not be done. The aim of this study was to identify the changes due to the nitrogen source in the various redox reactions taking place, to identify biochemical variations in plant cells, and to determine the role of nitrogen assimilation pathways on redox stabilization mechanism. Arabidopsis thaliana seeds, a model organism for plant research, were grown in flasks containing nitrate as the nitrogen source for 15 days. On the 9th day of the incubation period, they were nitrogen starved for 26 hours, then grown in two sets of flasks containing concentrated ammonium and nitrate respectively. After starving for 26 hours and growth in the concentrated nitrogen source, the plants were harvested on 1st, 3rd, and 5th days (thus the total 15 days); amount of protein, antioxidant enzyme activities, lipid peroxidation, changes in H2O2 levels, GS, GOGAT, and GDH enzyme activities were investigated. Both ammonium and nitrate decreased the amount of protein and GS activity, increased SOD, GR and AP activities; additionally, both affected CAT activity in the same way; however, H2O2 level and GOGAT activity were affected differently. Both the amount of MDA compounds and GDH activity were reversely affected by ammonium and nitrate.