Lif boyu ve su/çimento oranının ultra yüksek performanslı fiber katkılı betonların basınç dayanımlarına etkileri
The effects of fiber length and water/cement ratio on compressive strength of ultra high performance fiber reinforced concrete
- Tez No: 442664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı lif boylarının ve farklı su/çimento oranlarının ultra yüksek dayanımlı fiber katkılı betonların (UHPFRC) basınç dayanımlarına olan etkileri incelendi. Bu amaçla 16 mm ve 30 mm uzunluğunda çelik lifler kullanılarak, su/çimento oranı 0.21 ve 0.31 olarak kullanılan ultra yüksek performanslı fiber katkılı beton karışımları hazırlandı. Basınç dayanımı testleri numunelerin 7., 14. ve 28. yaşlarında yapılarak, değerler farklı lif boyları ve farklı su/çimento oranları için değerlendirildi. Su/çimento oranı arttıkça basınç dayanımlarının azaldığı, lif boylarındaki artışın basınç dayanımında çok büyük etkisi olmadığı ancak önemli olmayacak miktarda düşürdüğü gözlendi. Sonuçlar değerlendirildiğinde, 16 mm uzunluğunda ve 0.3 mm çapında olan çelik lifler ve 0.21 su çimento oranına sahip karışımın, 30 mm uzunluğunda ve 0.3 mm çapında olan çelik lifler ve su/çimento oranı 0.31 olan karışımla üretilen numunelerden daha iyi sonuçlar verdiği gözlendi. Elde edilen sonuçların literatürdeki çalışmalarla uyumlu olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of using different length of fiber and different ratio of water/cement on compressive strength of ultra-high performance fiber reinforced concrete (UHPFRC) was examined. To this end, four different group ultra-high performance fiber reinforced concrete mixes were prepared with water-cement ratios were 0.21 and 0.31, fiber lengths were 16 mm and 30 mm. The UHPFRC samples were subject to compressive strength experiment on the 7th, 14th and 28th days. The compressive strength values for different fiber lengths and different water/cement ratios were evaluated. When the results were evaluated, the results for samples prepared with steel fibers with length of 16 mm and diameter of 0.3 mm and water/cement ratio as 0.21 gave better results in comparison with samples prepared with steel fibers with length of 30 mm and diameter of 0.3 mm and water/cement ratio as 0.31. The results obtained were found to be compatible with the studies in the literature.