Gökkuşağı alabalıkları (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792)'nda Lactococcus garvieae'ya karşı in vitro antagonistik etki gösteren potansiyel probiyotik bakterilerin araştırılması
Investigation of potential probiotic bacteria with in vitro antagonistic effect against Lactococcus garvieae in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792)
  1. Tez No: 442663
  2. Yazar: ESENGÜL MORSÜMBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİRE IŞIL DİDİNEN, DOÇ. DR. ALPER ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada daha önce Akdeniz Bölgesindeki bir alabalık işletmesinde ortaya çıkan laktokokkozis salgını esnasında izole edilen Lactococcus garvieae izolatına karşı endojen gökkuşağı alabalığı mikrobiyotasının probiyotik özellikleri değerlendirildi. Bu amaçla sağlıklı 20 adet gökkuşağı alabalığının (ort. 250g) bağırsaklarından aday probiyotik bakterilerilerin izolasyonu yapıldı. İzole edilen 157 adet bakterinin Agar Kuyu Difüzyon yöntemi kullanılarak L. garvieae'ya karşı antagonistik aktiviteleri araştırıldı. Antagonistik suşların fenotipik identifikasyonlarından sonra, PCR ile 16S rRNA bölgesinin dizi analizi yapılarak bakteri türlerinin identifikasyonları yapılmıştır. Çalışmada L.garvieae (TUB/2013/L32), L. garvieae (TUB/2013/L95), Bacillus sp. (TUB/2013/L97) ve Aeromonas sobria (TUB/2013/L63) olmak üzere 4 antagonistik suş tanımlanmıştır. Sonuç olarak, L.garvieae (TUB/2013/L95) hariç olmak üzere diğer suşların in vitro probiyotik özelliklere (hidrofobik, safra tuzlarına ve düşük pH şartlarına dirençli olma) sahip oldukları saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, probiotic properties of endogenous rainbow trout microbiota against Lactococcus garvieae isolated duringan out break of lactoccosisin a trout farm in the Mediterranean region were evaluated. For this purpose, candidate probiotic bacteria were isolated from rainbow trout (n=20, weight of 250g) intestines. A total of 157 bacteria were screened for antagonistic activity against L. garvieae by using the Well Diffusion Agar method. After the phenotypic identification of antagonistic strains, confirmation of bacterial species was made by 16S rRNA gene sequence analysis of the strains. As a result, four antagonistic strains were identified including L. garviea (TUB/2013/L32), L. garvieae (TUB/2013/L95), Bacillus sp. (TUB/2013/L97) and Aeromonas sobria (TUB/2013/L63). As a result, it was found tha tstrains have in vitro probiotic properties (hidrophobic, tolerant to bile salts and low pH conditions) except for L. garvieae(TUB/2013/L95).