Zeytin (Olea europaea L.)yaprağı ve yağ gülü (Rosa damascena Mill.) ekstraktlarının buzdolabı koşullarında depolanan sıcak dumanlanmış alabalık (Oncorhynchus mykiss) filetolarının raf ömrüne etkisi
Effects of olive (Olea europaea L.) leaf and oil-bearing rose (Rosa damascena Mill.) extracts on hot smoked rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) stored at refrigerator temperature
  1. Tez No: 442710
  2. Yazar: AYLA MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, zeytin yaprağı (Olea europaea L.) (%4) ve yağ gülü (Rosa damascena Mill.) ekstraktları (%100 yağı alınmamış gül suyu) sıcak dumanlanmış gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) filetolarına ayrı ayrı ve kombine (%4'lük zeytin yaprağı ekstraktı+%100 yağı alınmamış yağ gülü ekstraktı) olarak uygulanarak vakum paketlenip +4ºC'de muhafazası sırasında kimyasal (pH, TBA, TVB-N), mikrobiyolojik (TMA ve TPA, LAB ve ENT) ve duyusal niteliklerinde meydana gelen değişimler incelenmiştir. Ayrıca taze ve sıcak dumanlanmış alabalıkların kimyasal komposizyonları (nem, ham protein, ham yağ, ham kül) da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within this study; olive leaf (Olea europaea L.) (4%) and oil-bearing rose (Rosa damascene Mill.) extracts (100% fatty rose water, hot smoked rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fillet changes are examined while contents are being vacuum-packaged separately and combined in +4ºC by means of chemical (pH, TBA, TVB-N), microbiological (TMA,TPA,LAB and ENT) and sensory characteristics. Chemical compositions (moisture, crude protein, crude fat, crude ash) of fresh and hot-smoked trouts are also examined.