Soğukta depolama sırasında farklı sirkelerin kültüre edilmiş midye (Mytilus galloprovincialis) etinin mikrobiyolojik kalitesine etkisi
Effect on microbiological quality of aquacultured mussel (Mytilus galloprovincialis) meat of various vinegars during cold storage
  1. Tez No: 442734
  2. Yazar: YASEMİN ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada, soğukta depolama sırasında farklı sirkelerin kültüre edilmiş midye (Mytilus galloprovincialis) etinin mikrobiyolojik kalitesine etkisi incelenmiştir. Kabuklu taze midyeler, 1:2 oranındaki sirke:su karışımında 5 dakika bekletildikten sonra midye etleri çıkarılmıştır. Çıkarılan midye etleri 1:2 (midye:sirke) oranında olacak şekilde üzüm ve gül sirkelerinde 3 ve 7 dakikalık süreler zarfında bekletilmiştir. Daha sonra soğuk depolama şartlarında (4±1⁰C) depolanan midye etleri 16 gün boyunca periyodik olarak TMAB, TPAB, koliform, LAB ve Enterobacteriaceae yönünden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, effect on microbiological quality of aquacultured mussel (Mytilus galloprovincialis) meat of various vinegars during cold storage is examined. After processed with 1:2 ration of vinegar:water for 5 minutes, meat of mussels have been removed from their shell. Mussel meats removed were processed with 1:2 (mussel:vinegar) at a ratio of grapes and rose vinegar for 3 and 7 minutes. Then they were stored in cold storage conditions (4±1⁰C) and were investigated periodically for 16 days for TMAB, TPAB, coliform, LAB and Enterobacteriaceae in mussel meat. During cold storage, grapes and rose vinegar groups either than the control groups to be more effective in terms of microbial effect, compared with grapes and rose vinegar was observed to be grapes vinegar according to the rose vinegar to be more effective in terms of microbial effect.