Amorf silika, volkanik tüf ve kireç kullanılarak iyileştirilmiş yüksek plastisiteli kilin mühendislik özellikleri
The enginering properties of high plasticityclay improved by using amorphoussilica, volcanic tuffand lime
  1. Tez No: 442743
  2. Yazar: FATİH ŞERİF COŞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMÜR ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İnsanoğlunun temel ihtiyaçları olan, medeniyetin ise ana esaslarını oluşturan yol, köprü, binalar ve benzeri tüm yapılaşmalar yer kürenin farklı geoteknik özellikleri göstermesine bağlı olarak taşıma kapasiteleri noktasından farklılık göstermektedirler. Yetersiz taşıma kapasitesi olan zayıf zeminlerin iyileştirilmesi çok eski devirlere kadar uzanmaktadır. Bu tür zeminlerin ıslahından sonra üzerlerinde inşaatın yapılması gerekliliğini yaşadığımız afetler sonrasında öğrenmekteyiz. Bunun için yüksek maliyetlerin önüne geçmek amacıyla bulundukları konumlar itibariyle değerlendirilip, mevcut bölge koşulları ile stabilizasyon yapılması gerekliliği ekonomik açıdan öne çıkmaktadır. Bu çalışmada yüksek plastisiteli kile yöresel katkı maddeleri olan amorf silika, volkanik tüf ve kireç ağırlıkça belirli oranlarda katılıp, kıvam limitleri ve standart kompaksiyon deneyleri yapılmıştır.Optimum su muhtevalarında ve maksimum kuru birim hacim ağırlıklarında hazırlanan numuneler üzerinde serbest basınç deneyleri ve sabit hacimli şişme basıncı deneyleri yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda;amorf silika, volkanik tüf ve kirecin stabilizasyon malzemeleri olarak yüksek plastisiteli zeminlerin iyileştirilmesinde kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Roads, bridges, buildings, and other similar constructions which are the basic needs of mankind also create the main principles of the civilization differ from the point of bearing capacity depending on showing the different geotechnicalproperties of the earth material. Improvements of the weak the soil in insufficient bearingcapacity extends up ancient times. We learn that the necessity for building to be done on them after the reclamation of this kind of ground after the disaster we live. In order to prevent high costs for this locations where they are located are evaluated, the necessity of being done with the current regional conditions stands out from the economic perspective. In this study, amorphous silica, volcanic tuff and lime, the local additives to high plasticity clay, are participated in specific proportions by weight, consistency limits and compact tests were made. Unconfined compressive tests and swelling pressure tests on samples prepared at the optimum water content and maximum dry density were performed. As a result of these tests,Amorphoussilica, volcanic tuff and lime can be used in the improvement ofhigh plasticity clay soilsas stabilizationmaterials.