Batı Anadolu'da depremsellik, gerilme dağılımı ve sismik tehlike analizi
Seismicity, distribution of stress and seismic hazard analysis in Western Anatolia
- Tez No: 442764
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT YALÇIN KALYONCUOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 359
Özet
Bu tez çalışmasında Batı Anadolu ve civarı için (35.000-42.000 Enlem ve 26.000-32.000 Boylam) depremsellik, depremsellik parametreleri, gerilme ve deformasyon alanları ve olası bir deprem sonucunda meydana gelmesi beklenen yerel tasarım spektrumları belirlenmiştir. Çalışmanın ilk kısmını oluşturan depremsellik çalışmalarında uluslararası ve ulusal iki katalog kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar hem birbiri ile hem de bölgenin bilinen deprem geçmişi ile karşılaştırılmıştır. Genel olarak bölge için 0.61
Özet (Çeviri)
In this thesis, seismicity, seismicity parameters, stress and deformation fields and local design spectrums, which is expected to occur as a result of a possible earthquake, for the Western Anatolia and its vicinity (35.00°-42.000° Latitude, 26.00°-32.00° Longitude) were determined. In the seismicity studies which form the first part of the thesis an international and a national catalog were used. The results obtained were compared with both each other and the known earthquake history of the region. In general, a relatively low value of“b”changing in the range of 0.61