Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü'nde lif yonga ve kabuklu kağıtlık odun üretimi miktarındaki değişimler ve nedenleri
Balikesir changes in fiber and shell wood for paper chip production quantities in forest district office and causes
- Tez No: 442784
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOLUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Son yıllarda toplumsal yapıdaki gelişim ve değişim orman ürünlerine olan talebi belirgin bir şekilde artırırken buna paralele olarak orman ürünlerinin üretimi, ihracat ve ithalatı hem miktar hem de nitelik olarak değişmiştir. Türkiye'de asli orman ürünlerinden tüketicinin ihtiyacı olan; çeşitli hammaddeler üretilmektedir. Literatür verilerinden ve güncel veri tabanlarından sağlanan bilgilerle, Türkiye orman ürünleri, yılda 12–13 milyon m3 yuvarlak odun tüketen bir yapıya ulaşmıştır. Bu tüketimin% 75'i devlet ormanlarından karşılanmaktadır. Endüstriyel odunun %61'i Orman Genel Müdürlüğü (OGM) satışları, %27'si özel sektör satışları, %12'si ise ithalat yoluyla sağlanmaktadır. Bu çalışmada; asli orman ürünleri üretim miktarlarındaki değişmeler ve nedenleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent yearsthe development of social structurea nd change in the demand for forest products, forest products, in parallel, significantly increasing production, exports and importshas changed in both quantity and quality. Primary forest productsin Turkey, the consumer's needs, variousraw materials are produced. The information provided in the literature and current data bases, Turkey forest products per year,12-13 millionm 3 of round wood consumption has reach edastructure. State forests covered 75% of this consumption. 61% of industrial wood in the General Directorate of Forestry (OGM) sales, 27% of sales in the private sector, 12% is provided through import. In this study, primary forest productsand the causes of changes inproduction quantities are emphasized.