Sındırgı işletmesi ormanlarında kaçakçılık
  1. Tez No: 25098
  2. Yazar: SÜLEYMAN AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
6. ÖZET :“SINDIRGI İŞLETMESİ'NDE KAÇAKÇILIK”adlı bu çalışma İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi, Orman Entomolojisi ve Koruma Anabilim Dalında yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Bu çalışma 8 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde» çalışma konusuna giriş yapılarak, konunun önemi kısaca vurgulanmıştır. İkinci bölümde araştırma sahamız olan" SINDIRGI ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜ?Ü» nün sınırları, bağlı birimler, orman durumu, ağaç serveti, yıllık eta, iklim durumu, jeolojik yapısı ve halk orman ilişkilerine değinilerek çalışma sahası tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde konunun araştırılması sırasında kullanılan materyalin ne olduğu belirtilmiş ve konuyu işlerken hangi yöntemlerin işlendiği açıklanmıştır. Arşiv çalış mal arımız 1980- 1990 yılları arasını kapsamaktadır. Türkiye geneli., için farklı dönemler esas alınmıştır. Dördüncü bölümde bulgular sonucu ortaya çıkan kaçakçılık suçları ayrı ayrı alt bölümler halinde incelenmiştir. Bu bölümde konu öncelikle Türkiye genelinde daha sonra Balıkesir Bölge Müdürlüğü bünyesinde İstatistiki olarak ele alınmıştır. Daha sonra Sındırgı İşletme Müdürlüğü ele alınarak konu orman işletme şeflikleri bazın da incelenmiştir. Daha sonra Sındırgı İşletmesinde kaçakçılığın nedenleri, kaçakçılığın önlenmesi için alınabilecek önlemler ve orman kanunda yer alan kaçakçılıkla ilgili maddeler incelenmiştir. Beşinci bölümünde belirli bir sonuca varılmış ve bu sonuca göre durumun önlenebilmesi için alınması gerekli önlemler belirtilmiştir. Yedinci bölümde yararlanılan kaynakların listesi verilmiştir. Son bölümde ise kaçakçılık tan dolayı mahkemeye sevk edilenlerle ilgili dava sonuçlarından örnekler verilmiştir. Bütün bu çalışmalar sırasında gerek teknik elemanlarla gerekse halkla sürekli ilişki içerisinde bulunulmuştur. Bu ilişkilerden elde ettiğimiz izlenimlere göre konunun detaylı bir şekilde incelenmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY : This Master thesis, which is named as“Smuggling in Sındırgı Forest Enterprise”studied at the Forest Entomology and Protection Depa tment of the Faculty of Forestry at the university of Istanbul. rçtVı-ia » a.«?.***.*? ?.# f~r MMU.J *ta*.fc**«^ Wfc**WM« W «»»?» - < İ W*^.w*£/ w w-fa ** V A ^^ W V >* ^ *#*AV«*** ?!...* **.**» ** t^ W W44V importance of the subject. The second chapter deales with the boarders, forest situation, stand capacity, annual yield, climatical, geological and the sociological situation of the Sındırgı Forest Enterprise. The materials and methods which were used in this study briefly discussed in the third chapter. The data between the years of 1980-1990 were usee in this research. Different periods were searched under special titels in the fourth chapter. In this chapter the first of all. the smuggling crime was examined generally for Turkey. This crime also examined ista- tistically for Balıkesir Forest Directorate territory. Than the same subject was searched as a whole in thi Sındırgı Forest Enterprise com pare with the lower unites of the same enterprise. The causes, about' this crime about the smuggling in Sındırgı. Forest Enterprise and all the rules/in the forestry law were studied precessely, in the fifth chapter the results were discussed and some preventive measures were recommended» Literatüre were given at the seventh chapter. Some sampla£ from the trial results about this crime also were given at the last chapter. The continuous interviews have been done with the technical persone and the people which live at tihis area. Than those knowledge were use examine the subject more carefully and more in detail.