Binalarda giydirme cephe açısının ısıl performansa etkisinin incelenmesi
Investigation on the effect of curtain wall angle on thermal performance of buildings
  1. Tez No: 442809
  2. Yazar: KÜBRA SÜMER HAYDARASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
19. yüzyıl sonrasında yüzyıllardır süregelen mimarlık anlayışları değişmiştir. Sanayi devrimi ile ortaya çıkan cam ve çelik gibi malzemelerin mimarlık alanına girmesi ve mimarların cephe arayışları sonucunda, yapının taşıyıcı strüktürüne giydirilen ''Giydirme Cepheler'' ortaya çıkmıştır. 20. yüzyıl yapılarına damgasını vuran ve kentlerin siluetlerini değiştiren giydirme cepheler zaman içinde yüksek üretim seviyesi yakalamış ve günümüzde sıklıkla uygulama alanı bulan yapı bileşeni haline gelmiştir. Yapıların kabuğunu oluşturan saydam ve opak yüzeyler enerji kayıp ve kazançları açısından önemli bir yere sahiptir. Binalardaki opak yüzeyleri yalıtım malzemeleri ile daha az ısı geçirimli hale getirmek mümkün iken saydam yüzeylerde ısı geçirimliliği açısından önlem almak zordur. Bu nedenle günümüzde sıklıkla kullanılan giydirme cepheler yapıların enerji performansında oldukça etkilidir. Türkiye'de ve dünyada giydirme cephesi zemini ile farklı açılar yapan çok sayıda bina bulunmaktadır. Bu çalışmada binalarda giydirme cephe sistemlerinin zemini ile yaptığı açının yapının enerji performansına etkisi ve buna ek olarak farklı yönlerdeki açı değişiminin ısıl yükleri nasıl etkilediği incelenmiştir. Bu amaçla ''DesignBuilder'' simülasyon programı yardımıyla bir bina modellenmiştir. Binanın giydirme cephesinin zemini ile yaptığı açı 60° ve 120° arasında 10'ar derece değiştirilerek ısıtma ve soğutma yükleri hesaplanmış ve bu ısıl yüklerin değişimleri incelenmiştir. Daha sonra bu binaların yönleri değiştirilerek ısıl yüklerinde meydana gelen değişimler analiz edilmiştir. Bu araştırma, giydirme cephe açısının yapının ısıl performansını etkilediğini ve bu etkinin yöne göre değiştiğini göstermektedir. Çalışma giydirme cam cephe sistemine sahip binaların tasarım aşamasında mimarlara yol gösterici niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
The architectural style which is continuous for centuries has been changed after 19th century. Entering upon the materials glass and steel etc. that emerged with industrial revolution to architecture and as a result of seeking curtain wall of architects, the curtain walls that is siding to supporting structure of the structure has been emerged. The curtain walls which label the 20th century structures and change the skyline of cities reaches high production level in time and nowadays it becomes the building component that used in application areas frequently. The transparent and opaque surfaces that constitute the build envelope have an important position in terms of energy gain and energy loss. While it's possible that the opaque surfaces at buildings can be rendered less conduction thanks to insulating material, it's difficult to be taken precaution to transparent surface in term of conduction. For this reason, the curtain walls that are used frequently nowadays are very important at energy performance of structure. There are many buildings making an angle with different curtain walls in Turkey and in the world. In this study it's examined that investigation on the effect of curtain wall angle on thermal performance of buildings and how to affect angle change at different aspect on heat loads. For this purpose, a building is modeled by“Design Builder”simulation program. The heat load and cooling load are calculated by changing 10 degrees the building's angle on the surface of curtain walls between 60° and 120°. After that the changes of thermal performance are analyzed by changing this building's ways. This research shows that the curtain wall angle affects the thermal performance of building and the effect change according to building's way. The research is a guideline for architects at the stage of design of buildings having glass facade system.