Düzenli ve simetrik perde duvar yerleşimine sahip betonarme binaların performans değerlendirmesi
Performance evaluation of regular and symmetrical shear walled reinforced concrete buildings
- Tez No: 442818
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAMİDE TEKELİ, PROF. DR. FUAT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada perde duvarların betonarme bina performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla yapılan çalışmada iki, dört, altı ve sekiz katlı betonarme bir binanın perde duvarlı ve perde duvarsız modelleri oluşturularak çözümlemeleri yapılmıştır. Model binaların doğrusal elastik olmayan çözüm yöntemi kullanılarak performans seviyeleri belirlenmiştir. Çalışmada, perde duvar alanının kat alanına oranı farklı kolon boyutları ve perde duvar yerleşimleri için incelenmiştir. Model binalar için kapasite eğrileri ve perde duvarlarında meydana gelen kesme kuvveti ve moment grafikleri elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar şekil ve çizelgelerle karşılaştırmalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of shear wall on the building performance are investigated. For this reason, two, four, six and eight stories buildings with/without shear wall are modeled and analyzed in this study. The performance levels of model buildings are determined by using nonlinear method. The ratios of shear walls total area to building area were investigated for different column dimensions and shear wall configuration. Capacity curves of the model buildings and shear force and moment graphics of shear walls are obtained. The obtained results are given in figures and tables comparatively.