Cumhuriyet Dönemi Türk edebiyatında oryantalizm etkisi: Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve Nurullah Ataç örneği
Influence of orientalism on Turkish literature during the republican period: Via Yakup Kadri Karaosmanoğlu and Nurullah Ataç as representatives
- Tez No: 442961
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜR MAHMUT YÜCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmamızda oryantalizmin mahiyetini, hangi saiklerle ortaya çıktığını, tarihsel süreç içerisinde hangi yönlere evrildiğini, oryantalizm disiplini tarafından, batı dışı topluluklar hakkında çalışmalar yapılırken, bunun sadece 'öteki' hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla yapılmadığını, oryantalizmin asıl önemli işlevinin batı dışı toplumlar üzerinde tahakküm kurmak şeklinde tezahür ettiğini genel hatlarıyla ortaya koymaya çalıştık. Bu çalışmada, Cumhuriyet dönemi Türk aydınlarının oryantalist bakış açısının etkisinde kaldıkları savunulmaktadır. Bu iddiamızı, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının iki önemli temsilcisi olan Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve Nurullah Ataç üzerinden ve onların eserlerini temel alarak örneklendirmeye çalıştık. Karaosmanoğlu ve Ataç, bağımsız entelektüel tavrın çok uzağında, resmi ideolojinin kendilerine sunduğu çerçevenin dışına çıkmadan, devrimlerin toplum içerisinde yerleşmesine katıda bulunmaya çalışmışlardır. Bunu yaparken edebiyatı bir araç olarak kullanmışlar, verdikleri eserlerle halkı, dininden, geleneğinden, özetle tüm geçmişinden sıyrılmaya ve resmi siyasi otoritenin kendilerine dayattığı ve tek kurtuluş reçetesi olarak sunduğu batılılaşma ideolojisine tam anlamıyla teslim olmaları gerektiğine ikna etmeye çalışmışlardır. Batı medeniyetinin dünya üzerindeki biricik medeniyet olarak kabulü ve batılılaşmanın tek kurtuluş kaynağı olarak görülmesi, kendi toplumuna yabancılaşmış ve oryantalist bakış açısını içselleştirmiş aydınları doğal olarak ortaya çıkarmıştır. Anahtar Sözcükler : Oryantalizm, Self-oryantalizm, Yakup Kadri Karaosmanoğlu,Nurullah Ataç, Batılılaşma, Kemalizm
Özet (Çeviri)
In this study, we tried to reveal the true nature of orientalism; the motives and reasons those made it arisen and how it has evolved during the historical process. Besides, we set forth that while studies have been carried out about the non-western communities by means of orientalism discipline, having knowledge about the“others”wasn't the only purpose but the real and very important function of orientalism showed itself as dominating the non-western communities. In this study, it was argued that the Turkish intellectuals lived in the republican period of Turkey were under the influence of orientalism. We tried to exemplify this argument via examining the two important representatives of the republican period; Yakup Kadri Karaosmanoğlu and Nurullah Ataç. Karaosmanoğlu and Ataç made a great effort to promote the reforms and to make them approved by the Turkish community without having an intellectual manner and going out of the frame of the official ideology. They used literature as an instrument. In their books, they tried to make the community leave its religion, tradition namely all its history and completely surrender to the westernization ideology what the political ideology imposed as the only solution. Accepting the western civilisation as the one and only civilisation in the world and as the single key of solution has made some intellectuals, who became estranged to their own communities and internalized the orientalist point of view, naturally come in sight. Key Words : Orientalism, Self-Orientalism, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Nurullah Ataç, Westernisation, Kemalism