Enerji tüketiminin iktisadi büyüme üzerine olan etkisinin incelenmesi: Türkiye örneği
Investigation of effect of energy consumption on economic growth: Evidences from Turkey
  1. Tez No: 442962
  2. Yazar: SELMA BOZKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KARAMELİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Enerji, iktisadi kalkınma için önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Son zamanlarda enerji ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki hakkında çok fazla sayıda çalışmalar düzenlenmiştir. Çalışmalar özellikle de tüketim konusunda yoğunlaşmıştır. Bu çalışmada enerji tüketiminin ekonomi büyüme üzerindeki etkisine dikkat çekilmiştir. Yapılan çalışmada kullanılan yöntem Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif (autoregressive distributed lag ) sınır testi yaklaşım bir diğer ifadeyle ARDL sınır testi yaklaşımıdır. ARDL sınır testi yaklaşımı aynı zamanda bağımsız değişkenlerin (cari ve gecikmeli değerleri olan) ve bağımlı değişkenin (gecikmeli değerlerinin) bulunduğu modeller olarak bilinmektedir. Çalışmanın amacı, Türkiye verileri için enerji tüketiminin iktisadi büyüme üzerindeki etkisinin uzun dönemde nasıl bir etkiye sahip olduğu konusunda incelemeler yapmaktır. Bu amaçla Türkiye için 1980-2014 dönemi yıllık verileri ile elektrik tüketiminin bağımlı değişken, reel GSYH'nın büyümesi değişken olduğu bir eşbütünleşme modeli olan ARDL sınır testi yaklaşımı kurulmuştur. Kurulan bu model sonucunda elektrik tüketiminin ekonomik büyümeyi uzun dönemde negatif olarak etkilediği belirlenmiştir. Kısaca artan enerji talebine karşılık enerji tüketimi de uzun dönemde Türkiye ekonomisi için büyümeyi olumsuz yönde etkilemesini ifade etmektedir. Anahtar Sözcükler : Enerji Tüketimi, Büyüme, ARDL sınır testi
Özet (Çeviri)
Energy as an important factor for economic development. Too many studies about the relationship between energy and economic growth in recent times has been organized. This paper concentrated on energy consumption. In this paper, impact of energy consumption on the economic growth is studied. The method used in this study is Autoregressive Distributed Lag (ARDL bounds test approach). The ARDL model includes both short run and long run variables simultaneously as independent variables. The purpose of this study is investigation of relationship between economic growth and energy consumption by using Turkey data. In this regard, yearly data of Turkey in 1980-2014 used for testing cointegration between energy consumption growth rate as dependent variable and real GDP growth as independent variable in the ARDL model. According to the results of estimated model, negative relationship between energy consumption and economic growth has been found. Therefore, increasing of energy consumption will cause decreasing of economic growth in long run. KeyWords :Energy Consumption, Growth, ARDL bounds testing