Travmatik hifemada açı bulgularının GİB artışıyla ilişkisi
Gonioscopic evaluation of traumatic hyphema
- Tez No: 44301
- Danışmanlar: DR. SUNAY DUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET; S.B. Ankara Hastanesi Göz kliniğinde prospektif olarak izlenen 33 travmatik hifema olgusu, ön ve arka segment değişiklikleri ile GİB artışı yönünden incelendi. Olguların 27si erkek (%81.8), 6'sı kadın (%18.1) olup yaş ortalaması 23.39^20.4 (4-77) idi. Hastaların başvuruları sırasındaki GİB ortalaması 20.87^7.91 mmHg (10-37 mmHg) idi. Geç dönemde yapılan gonyoskopilerde vakaların 26'sında (%79) bir saat kadranı ile 360 derece arasında değişen açı resesyonu saptandı. GİB 25 mmHg mn üzerinde seyreden 4 olgunun 3'ünde açı resesyonu 180 derecenin üzerinde bulundu. 3 olguda (%9.09) sekonder hifema meydana geldi ve bu vakaların üçünde de görme prognozlan iyi değildi. Bu bulgulara göre GİB artışı ile açı resesyonu arasında lineer bir ilişki olduğu saptandı.(P=0,0267) Erken dönemde GİB artışı olan olguların geç dönemde açı resesyonu yönünden gonyoskopik olarak incelenmesi gereği vurgulandı. GONiOSCOPiC EVALUATION OF TRAUMATiC HYPHEMA SUMMARY The results of 33 traumatic hyphema cases were prospectively examined in the Ophthalmology Clinic of Ankara Hospital, Turkish Ministry of Health. Anterior and posterior segment manifestations and intraocular pressure(iOP) differences were evaluated. 27 of the cases (%81.8) were male, 6 were female (%18.2) and the mean age was 23.39^20.4 (4-77). The mean intraocular pressure was 20.87^7.91 mmHg (10-37) at the first ocular measurements, intraocular pressure was higher than 22 mmHg in 12 eyes and 10 of them had angle recession. The eyes of which intraocular pressure was higher than 25 mmHg the angle recession was more than 1 80 degrees. Secondary hyphema was seen 3 of our cases (%9.09) and 1 of them had a persistent increase in intraocular pressure. As a result according to this study there is a linear correlation between the degree of angle recession and increase of intraocular pressure. (P=0.0267) 42
Özet (Çeviri)