Karşılıklı bağımlılığın siyaseti: Türkiye'nin İsrail ve İran ilişkilerinde ekonominin etkisizliği
  1. Tez No: 443113
  2. Yazar: ESRA DURMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKE CİVELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ekonomi ile siyaset arasındaki etkileşim biçimleri politik ekonomi alanında yapılan çalışmaların en temel sorusudur. Devletler siyasi sorunlar yaşadığında ekonomi ödüllendirme veya cezalandırma yöntemi olarak kullanılabilir. Fakat karşılıklı ekonomik bağımlılık yaşanması durumda bu yöntemler geçersiz kalır. Diğer aktörlerle rekabet halinde olunması ve birbirlerini tehtid unsuru olarak görmelerinin de etkisiyle siyasi sorunlar yaşansa da ekonomik ilişkiler devam edebilir. Bu durumda karşılıklı ekonomik bağımlılığın doğurduğu siyaset her zaman barış ve işbirliği getirmeyebilir. Bu çalışmada ekonomi ve siyasetin neden ters orantılı hareket ettiği zaman dilimleri olduğu sorusu sorulmuştur. Bu soru karşılıklı bağımlılıktan kaynaklandığı cevabını vermiştir. Ülkelerin karşılıklı ekonomik bağımlılığının olması durumunda da, siyasi sorunların ekonomik ilişkileri bozmayacağı iddia edilmiştir. Bu iddiadan yola çıkarak ekonominin her zaman barış ve işbirliği getirmeyeceği sonucuna varılmıştır. Çalışmada Ortadoğu bölgesine bakılmıştır. Türkiye, İsrail ve İran üzerinde test edilmiştir. Hegemon bir gücün bulunmaması ve aktörlerin güç mücadelesi içerisinde olmasından dolayı bu bölge seçilmiştir. Bölgedeki güçlü aktörler olmaları, ekonomik ilişkilerinin bağımlılık yapısı ve siyasi ilişkilerin de yaşanan iniş çıkışlar dolayısıyla da bu üç ülke tercih edilmiştir. Bu çalışmada iki metod kullanılmıştır. Birinci metod niceliksel araştırma ikinci metod niteliksel araştırmadır. Birinci metod ile yapılan niceliksel araştırma da dış ticaret hacimleri detaylı şekilde analiz edilerek istatistik halinde sunulmuştur. İkinci metod ile yapılan niteliksel araştırmada ise yaşanan siyasi sorunlar, siyasi aktörlerin dış politikada ki söylem ve tutumları ile ölçülmüştür. Türkiye'nin, İsrail ve İran ile ekonomik ilişkilerinin yükselirken aynı zamanda siyasi sorunların da yaşandığı 2006-2015 yılları arasındaki dönemler bu metodlar ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The interaction between politics and economy is the most essential question of surveys in the field of politics and economy. When a state has some political problems, economy can be used to penalty or reward that country. If there is economic interdependence among countries, these methods are accepted invalid. Highly competing countries may consider each other as threat. Even though serious political problems may eventually arise, economic relationships may continue, meanwhile. In this situation, the politics that economic interdependence generate may not always bring peace and cooperation. In this thesis, the question why economy and politics are inversely proportional in some time periods was asked. It was responded to derive from economic interdependence.This thesis claimed that political crises don't devastate economic relationships when the countries are dependent on each other in economic. Starting from this point, it's concluded that economy won't always bring peace and cooperation. In this thesis, the Middle east region was investigated. This survey was tested on Turkey, Israeli and Iran. This area is chosen because of the fact that there is no any imperial state and all actors are in struggle for power.. These three countries are preferred since they are powerful actors, have ascending and descending changes in political relationships, and their economic relationships are dependent. Two methods were used over these two samples. One is quantitative method and the other is qualitative one. In the quantitative investigation with the first method, the volume of foreign trade was analysed in details and offered in statistics. In the qualitative one with the second method, political problems that had been had were measured with the behaviors and utterances whose political actors had in foreign policy The periods of Turkey between 2006 and 2015 when Turkey's economic relationships with Iran and Israeli rose and its political problems were broken out were investigated with these methods.