Yoğun bakımda tüple beslenen hastalarda kullanılan yöntemin, diyare oluşturma sıklığına etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 44315
  2. Yazar: TÜRKAN ÖZBAYIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALEV DRAMALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
83 ÖZET Bu çalışma, yoğun bakımda tüp ile beslenen hastalarda devamlı-aralıklı damla yolu ile beslenmenin diyare oluşturma sıklığına etkisinin incelenmesi amacıyla klinik deneysel araştırma olarak yapılmıştır. Araştırma Ege Üniversitesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Yoğun Bakım Birimi 'ne 1 Ağustos 1993 - Aralık 1994 tarihleri arasında baş-boyun toraks, abdominal ortapedik travma nedeniyle yatan ve enteral beslenme yönteminden, tüple beslenen hastalar çalışma kapsamına alınmıştır. Araştırmanın örneklemini; deney grubu, devamlı damla yoluyla beslenen (30) hasta, kontrol grubu aralıklı damla yoluyla beslenen (30) hastadan oluşmuştur. Araştırmada diyare görülme sıklığı; tüple beslenmeye başlama ve 2. gün, 3-5 gün, 7-10. günlerde (0), (1), (2), (37*) gün/sayı olarak, Mide rezidue miktarı; beslenmeden 4 saat sonra mide içeriği aspire edilerek 100 mi olarak, Biyokimyasal ölçümler transferrin, albumin ölçümleri başlangıç-son olarak değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesi; Khi-Kare testi, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi (t testi), Kruskal Wallis Varyans Analizi kullanılark yapılmıştır. * Devamlı damla yoluyla beslenen hastalarda, aralıklı damla yoluyla beslenen hastalara oranla daha az diyare görüldüğü, * Beslenmeden 4 saat sonra mide içeriğinin aspirasyonunda rezidue miktarında fark olmadığı, * Deney ve kontrol grubundaki hastalarda transferrin, albumin(başlangıç-son) ölçümlerinde deney grubunda anlamlı fark olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
84 SUMMARY This study was planned to examine the effeots of tube feeding, applied continuously or in-termittandl'y. in intensive care patients, on incidence of diarrhea. This study was carried out in the Ege University Medical Faculty Hospital Anestehesiology Intensive Care Unit between August 1 st 1993 and Decemeber 30 th 1994. The population of the study was composed by those who had been travma patients and who had been receiving tube feeding. The sample of the study was constructed by two groups 60 patients. The experimental group who had been receiving continuous tube feeding and the control group who had been receiving intermittend tube feeding. The incidence of diarrhea with tube feeding was observed on the onset of tube feeding (0) day through the tenth day. The incidence was considered as none (0), twO (2), three (3), more than three times. The amount of gastric residue which was measured the aspiration of stomach 4 hours after tube feeding, was evaluated as more than 100 ml and less than 100 ml. The bio-chemical mesaurements (the levels of albumin and transferrin) were also considered. The statistical analiysis of the study was accomplished by means of those tests j Chi-kare test, T test, Kruskal Wall is test and Variance Analiysis. * The incidence of diarrhea found to be less occured in those patients who had been receiving continuous tube feeding, * There was no dignificant in the amount of gastric residue 4 hours after feeding.85 * Lastly, the wa9 a significant diffirance in the measurements of tranferrin and albumin measured at the beginning at the end tube feeding in the experimental group. Both of the measures were higher in the experimental group.