Nikel içeren dental alaşımlarda in vitro olarak çözünen nikel miktarının saptanması
  1. Tez No: 44336
  2. Yazar: NUR SÖYLEMEZ (SEVER)
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KÖKSAL BAYDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmada, değişik oranlarda Nikel içeren kıymetsiz metal alaşımlarından ve bu alaşımlara %30 ve %50 oranında artık döküm ürünlerinin ilavesiyle elde edilen döküm örnekleri 4 farklı peryotta yapay tükürüğe çözünen Nikel iyon salınım miktarları yönünden ICP-AES ile incelenmiştir. Döküm örneklerinden çözünen Nikel iyon salınımına; Alaşımdaki Nikel oranının ve artık döküm ürünlerinin ilavesinin etkileri araştırılmıştır. Ayrıca çözünen Nikel iyon salınımı farklı peryotlara göre değerlendirilmiştir. Kıymetsiz Nikel içerikli metal alaşımlarından ölçülebilir oranda Nikel iyon salınımı olduğu bulunmuştur. Peryotlardaki Nikel iyon salınımında görülen değişiklikler alaşımlarda birbirlerinden farklılıklar göstermektedir. Bu alaşımlardaki Nikel oranının artması Nikel iyon salınımını arttırmaktadır. Artık döküm ürünlerinin dökümlerde kullanılması çözünen Nikel iyon salınımında değişikliklere neden olmaktadır. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, samples of non-precious metal alloys containning nickel in various proportions, and of those obtained through addition of waste alloys at the rate of 30% and 50% to them were investigated in view of nickel ion release dissolved into artificial saliva during 4 different periods by ICP-AES. The effects of nickel propertion in the alloy and waste alloy addition on nickel ion release dissolved from alloy samples were studied. In addition, dissolved nickel ion release was evaluated according to different periods. Nickel ion release from non-precious metal alloys was found to be in measurable proportions. The changes observed in nickel ion release during the periods exhibit differences in alloys. Increase of nickel proportion in these alloys increases nickel ion release. Use of waste alloy products in castings leads to changes in dissolved nickel ion release. 53