Mevcut kaplıca yerleşmelerinin iyileştirilmesini etkileyen faktörler ve Yeni Kaplıca örneği
Adjustment principles of spas in Turkey, Yeni Kaplıca being the sample
- Tez No: 566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
ÖZET D. ümit YÜCEL M.S. Gazi üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü ANKARA-Eylül-1986. Türkiye'nin; hızlı gelişme sürecine girmiş ve yüzyıl lardır kaplıca-hamam geleneğini sürdürmüş bir toplum yapı sına sahip olmasına karşın, kaplıcalar, kontrolsüz sağlık hizmetleri, yetersiz altyapısı ile ilkel görünümden kurtu- lamamakta, yetersiz olan sağlık hizmetlerine katkıda bu lunabilecek kaplıca yerleşmelerinden gereğince faydalanı- lamamaktadır.“Mevcut Kaplıca Yerleşmelerinin İyileştirilmesini Etkileyen Faktörler ve Yeni Kaplıca örneği”konulu bu ça lışmada, mevcut potansiyeli değerlendirme amaçlı iyileş tirme çalışmalarını etkileyen faktörlerin araştırılması, tanımlanması ve örnek kaplıca yerleşmesi üzerinde uygu lanması amaçlanmıştır. Altı bölümden oluşan tezin birinci bölümünde, problem saptanarak, çözümün hangi çerçevede aranacağı ortaya kon muştur. IIIİkinci bölümde; kaplıcaların ve kaplıca mimarlığının tarihsel gelişimi özellik gösteren mimarî buluntulara ve bilimsel yaklaşımlara dayanılarak anlatılmaktadır. üçüncü bölüm, günümüzde çeşitli Avrupa ülkelerinde ve Türkiye'deki kaplıcaların nicel ve nitel durumlarını kapsamakta ve bu bilgiler ışığında, Türkiye'nin gelişmiş lik düzeyi vurgulanmaktadır. Dördüncü bölümde; mevcut kaplıca yerleşmelerinin iyileştirme çalışmalarında etki eden faktörlerin tanım lanması ve örneklenerek sunulması amaçlanmıştır. Beşinci bölümde; dördüncü bölümde elde edilen bulgu ların somutlaştırılması amacıyla, Yeni Kaplıca örneği projelendirilmiştir. Altınca bölüm; çalışmanın sonuçlarını kapsamaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Adjustment principles of spas in Turkey, Yeni Kap lıca being the sample.”Although spa visiting tradition is very old and commonplace for several centuries in Turkey, has never developed to the desired level of perfection due to the infrastructure and structure, and maintained its primitive look. This study aims to produce information to evaluate spa potential of the country, to adjust existing spas, and prove it on a sample. My thesis research has been considered in six parts. Part one is devoted to defining of the problem and the limits of the study. In part two historical development of spas were explained and exemplified by architectural ruins. Part three covers quantitative and qualitative conditions of spas, and thermal city potentials of Turkey and challenge them with Europan countries. In the light of this knowledge development level of spas in Turkey was questioned. VPart four identifies important principles to adjust existing spas in Turkey and examplif ies them. In order to realize principles given in part four, an architectural design demanding conditions of users and contemporary development level of“Yeni Kaplıca”was proposed in part five. Part six is devoted to the results of the study. VI