Kurum içi iletişim hareketliliğinin çalışan tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerine etkileri
Effects of organizational communication activity on employee satisfaction and turnover intention
- Tez No: 443405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİSİL SOHODOL BİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Kurum içi iletişim yöneticinin ve çalışanın birbirlerini karşılıklı etkilediği çift yönlü iletişim sürecini ifade etmektedir. Bu süreç, yöneticilerce iletilen mesajların, çalışanlara aktarılması, benimsetilmesi ve onların aksiyon almalarını içermektedir. Kurum içi iletişim, aynı zamanda kurumun amaçlarını gerçekleştirebilmesi için geri bildirimle gelen yanıtları yöneticiye iletmekle de yükümlüdür. Çalışanlarla etkili iletişim kurmak ve bu yolla işletmenin varlığını sürdürmesini ve kurumun amaçlarına ulaşmasını sağlamak yöneticilerin ana görevlerinden birisidir. Diğer bir ifade ile yönetim, kurumun amaçlarını gerçekleştirebilmek için: planlama, örgütleme, yürütme, kontrol fonksiyonlarını içeren kavram, ilke, teori, model ve teknikleri etkili bir şekilde uygulamak zorundadır.Tatmin bireyin beklentilerinin karşılanması sonucunda oluşan memnuniyet hissidir. İş tatmini ise çalışanların beklentileri ile çalışma yaşantısı, iş yerindeki ilişkileri ve iş yeri koşulları arasındaki uyum neticesinde ortaya çıkan memnuniyet hissi nedeniyle çalışanın işine karşı duyduğu pozitif bir tutumdur. Bir çalışanın yaptığı işten beklediği maddi ve manevi ödüllerin, gerçekleşenle eşit olması durumunda iş tatmini sağlanmaktadır. İşten ayrılma niyeti ise çalışanın, gelecekteki iş hayatını hali hazırda çalıştığı kurumun dışında geçirmeye eğilimli olması hali olarak tanımlanabilir. Alternatif iş imkânları, tekdüzelik, kurumla ilgili kararlara katılım, etkili ve samimi iletişim, entegrasyon, ücret, adalet, terfi imkânları, yönetimde profesyonellik, eğitim düzeyi, işten memnuniyet ve çalışan bağlılığı işten ayrılma niyetini etkileyen faktörler olarak sayılabilir.Kurum içi iletişimden duyulan memnuniyetin artırılması ve bunun için gerekli koşulların sağlanması işletmelerin temel amaçlarından olduğundan bu araştırma, bu konuya açıklık getirmeyi hedeflemiştir. Bu sebeple çalışmamızda kurum içi iletişim memnuniyetinin çalışan tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkilerinden bahsedilecektir. Bu araştırmanın temel amacı, kurum içi iletişim memnuniyetinin, çalışan tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla, büyük bir firmada çalışan 247 çalışan ve yöneticiden oluşan örneklem grubu ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacına yönelik olarak hazırlanan hipotezler, SPSS 17.0 programı vasıtasıyla çeşitli istatistik teknikler kullanılarak analiz edilmiş ve ortaya çıkan sonuçlar yorumlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, kurum içi iletişim memnuniyeti ile çalışan tatmini arasında pozitif, kurum içi iletişim memnuniyeti ile işten ayrılma niyeti arasında negatif, kurum içi iletişim memnuniyeti ile işten memnuniyet arasında pozitif, kurum içi iletişim memnuniyeti ile işteki verimlilik arasında pozitif, çalışan tatmini ile işten ayrılma niyeti arasında negatif, çalışan tatmini ile işten memnuniyet arasında pozitif, çalışan tatmini ile işteki verimlilik arasında pozitif, işten ayrılma niyeti ile işten memnuniyet arasında negatif, işten ayrılma niyeti ile işteki verimlilik arasında negatif, işteki memnuniyet ile işteki verimlilik arasında pozitif bir ilişki olduğuna dair bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This concept denotes the two-way communication process in which the manager and the employee mutually affect each other. This process comprised transferring the messages transmitted through managers, ensuring the adoption thereof by employees and employees' taking action to that effect. Organizational communication, at the same time, covers the obligation of transmitting the responses received back to the manager as feedback for the purpose of achievement of the institution's targets. Establishment of effective communication with employees thereby ensuring the achievement the existence of the institution by virtue of this way and thus accomplishing the targets of the institution are within the main tasks of the managers. In other words, management has to implement planning, organization, execution as well as concepts, principles, theories, models and techniques including control functions in an effective way with an eye to achieve the objectives of the institution. Satisfaction denotes the feeling of content in people due to meeting their expectations. Accordingly, job satisfaction can be defined as the positive attitude of employees towards their jobs due to the feeling of content arising from the harmony between the expectations of the employees and their workplace relations as well as the conditions of the workplace. Job satisfaction can be achieved when the material and spiritual rewards expected through the employee for a work is equal to the actual material and spiritual rewards received thereby for such work. Turnover intention can be defined as the employee's intention state as to carrying out his future career at an institution outside the institution such employee is currently working. Alternative job opportunities, uniformity, participation in resolutions as to the institution, efficient and friendly communication, integration, salary, justice, promotional opportunities, professional attitudes of management, education level, job satisfaction and employee loyalty can be listed as some of the factors affecting the turnover intention. This study aims to discuss and clarify the foregoing issue inasmuch as increasing satisfaction of organizational communication as well as provision of necessary conditions to this end are the main purposes of institutions. As such, we shall discuss the effects of content of organizational communication on employee's satisfaction and the turnover intention thereof in our study. The main purpose of this research is to reveal the effect of the organizational communication content on employee satisfaction and turnover intention. To this end, a survey was conducted with a sample group comprising 247 employees and managers working in a large company. Hypothesis prepared for the purpose of the research were analyzed by virtue of SPSS 17.0 software through utilization of various statistical techniques and the results obtained were interpreted. As a result of the analysis, the following findings as positive correlation between content of organizational communication and employee satisfaction, negative correlation between content of organizational communication and intention turnover, positive correlation between content of organizational communication and job satisfaction, negative correlation between employee satisfaction and turnover intention, positive correlation between employee satisfaction and job satisfaction, positive correlation between content of employee satisfaction and productivity at work, negative correlation between turnover intention and job satisfaction, negative correlation between turnover intention and productivity at work and positive correlation between job satisfaction and productivity at work were found.