Creating and usability testing of safranbolu houses as a modular set for computer games
Bilgisayar oyunları için safranbolu evlerinden hareketle bir modül seti tasarlanması ve kullanılabilirliğinin araştırılması
  1. Tez No: 443415
  2. Yazar: MEHMET CAN ÜNEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN TÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, Fine Arts, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı günümüzde kullanılan oyun motorları için Safranbolu evlerini temel alan bir modül setinin hazırlanması ve kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Modül setleri, oyun tasarımı süreci içerisinde sağladığı faydalardan ötürü yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Mevcut parçaları birbirine ekleyerek yapı oluşturabildiğimiz bu modül setleri ile sanal bir ortam oluşturmak daha hızlı ve kolay olmaktadır. Bunun nedeni her bir parçayı en baştan modellemek yerine mevcut parçaları tekrar kullanıyor olmamızdır. Ayrıca aynı modülün tekrarlanan kullanımı, her birisi farklı bir obje olan geleneksel obje kullanımına göre sistem bellek kullanımı açısından tasarruf sağlar. Bilgisayar oyunu endüstrisinde Anadolu mimarisinin kullanım alanını genişletmek için bu mimarinin oyun geliştiricilerine uygun bir halde kullanabilir olduğunu göstermek fayda sağlayacaktır. Bilgisayar oyunu tasarımcılarının, modüler bir yapıda hazırlanmış üç boyutlu modellerinin kullanım avantajını fark etmesi ve Anadolu mimarisini modüler bir şekilde kullanmaları Anadolu mimarisinin bilgisayar oyunlarında kullanımını yaygınlaştırabilir. Bu çalışma için Safranbolu evlerinin seçilmesinin üç temel nedeni vardır. Öncelikle Safranbolu evleri oldukça iyi bilinen bir Anadolu mimarisi örneğidir. İkinci olarak Safranbolu evleri, mimari yapıları nedeniyle modüler bir şekilde hazırlanıp kullanılmaya oldukça uygundur. Ve son olarak Safranbolu evleri çok iyi belgelenmiştir ve proje için gerekli olan bilgilere ulaşmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to create and usability testing of Safranbolu houses as a modular set for computer games. Modular sets are widely used in game development because of their benefits. Creating a virtual environment with these module sets by adding available pieces together is fast and easy. The reason behind this is to use existing pieces again and again instead of modelling each piece from scratch. Also, the usage of the same module piece instead of using individual pieces provides system memory wise effectiveness. In order to widen the use of Anatolian architecture in video games, we have to make it accessible to developers. Preparing a modular set for such aim might benefit developers by making them to realise the power of modular sets in video games and canalize them to create and use various Anatolian architecture module sets for their game projects. There are three reasons behind the decision of Safranbolu houses for this study. First of all, Safranbolu houses are one of the iconic Anatolian architectures. Then, they are suitable to be modelled as a modular set. And lastly, Safranbolu houses are well documented.